Aktualności

42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Turniej rycerski na zamku w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

Wojowie z Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady, Australii i Polski staneli w szranki podczas 42. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, który odbył się w weekend (6-8 lipca) na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Turniej w Golubiu-Dobrzyniu był pierwszą współczesną imprezą tego typu w Polsce. Co roku na golubskim wzgórzu rywalizują śmiałkowie ze wszystkich zakątków kraju, a także z Europy i świata. Turniej stał się wyznacznikiem prężnie działającego ruchu odtwórstwa historycznego, a także marką naszego województwa – zapraszał przed wydarzeniem marszałek Piotr Całbecki.

 

Zmagania rozpoczęły się w piątek (6 lipca) przejściem orszaku rycerskiego na golubski rynek. W sobotę (7 lipca) odbyły się eliminacje turniejów: kuszniczego i łuczniczego, konnego, młodych rycerzy, rycerzy pieszych, ciężkozbrojnych. Poza tym zgromadzeni goście zobaczyli pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wysłuchali chóru Luise Vocalensemble z Berlina, zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua Castelli Golubensis i nadwornego lutnisty Anny Wazówny. Późnym wieczorem mieli okazję zobaczyć pokaz kaskaderski „Koń i ogień – dwa żywioły”. Finały wszystkich konkurencji oraz zakończenie turnieju odbyły się w niedzielę (8 lipca).

 

Tegoroczny turniej zbiega się z obchodzoną w naszym województwie 450. rocznicą urodzin Anny Wazówny, starościny golubskiej i dobrzyńskiej, dla której zamek w Golubiu-Dobrzyniu był letnią rezydencją i dzięki której został przebudowany w stylu renesansowego pałacu. Czteroskrzydłowy zamek znajduje się na wzgórzu górującym nad miastem. Obecnie mieszczą się w nim muzeum, hotel i restauracja.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lipca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2018 r.

 

42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl42. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl