Aktualności

Sesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet Regionów
Sesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet Regionów

Tydzień Regionów w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w odbywającym się w Brukseli XIX Europejskim Tygodniu Regionów i Miast. W tegorocznym wydarzeniu pod hasłem „Razem na rzecz odbudowy” wzięło udział blisko 850 mówców – samorządowców, przedstawicieli rządów, unijnych instytucji i organizacji pozarządowych, a także ekspertów i naukowców. Urząd Marszałkowski był współorganizatorem środowej (13 października) sesji, podczas której gospodarz województwa poruszył temat cyfryzacji. 

Podczas sesji „Polityka spójności w zakresie Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej – doświadczenia władz lokalnych i regionalnych w zakresie dwojakiej transformacji” marszałek Piotr Całbecki zwrócił uwagę na znaczenie cyfryzacji oraz aspekty, które spowalniają i utrudniają jej rozwój w naszym regionie. –  Proces cyfryzacji jest szczególnie trudny na obszarach wiejskich, m.in. ze względu na niewielką liczbę ludności i niższy poziom wiedzy mieszkańców wsi na temat technologii cyfrowych. Trudnym zadaniem staje się przyciągnięcie w te miejsca inwestorów, a koszty rozwoju nowej infrastruktury i technologii są coraz wyższe – mówił marszałek Całbecki. – Aktualnie co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce nie ma dostępu do szybkich sieci internetowych. Sukcesywnie zmienia się to dzięki funduszom unijnym, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – dodał.

W drugiej części wystąpienia gospodarz województwa zaprezentował służące cyfrowej transformacji projekty, realizowane przez marszałkowską administrację, wśród których znalazły się m.in. projekt Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, platforma edukacyjna Edupolis (z pierwszymi w Polsce zajęciami on-line już na początku pandemii) oraz projekt „Kultura w zasięgu 2.0”. Wskazał także na znaczenie cyfryzacji w sferze usług medycznych.

Czytaj Partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Francji i Węgier odwiedzili nas podczas wizyty studyjnej w ubiegłym tygodniu.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to doroczne spotkanie służące jako platforma debaty na temat kierunków europejskiej polityki regionalnej i prezentacji dobrych praktyk w dziedzinie rozwoju regionalnego i miejskiego. Organizatorami są Europejski Komitet Regionów i Komisja Europejska (ściślej: Dyrekcja Generalna KE ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej). Tym razem debaty i seminaria podzielone były na cztery tematy: spójność, zielona transformacja, transformacja cyfrowa i zaangażowanie obywateli.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

 

11 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 października 2021 r.

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKPFot. Mieszko Matusiak/UMWKPSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet RegionówSesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet Regionów