Aktualności

Gra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Gra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Goście z Europy poznają cyfrowe projekty turystyczne regionu

O tym, jak Kujawsko-Pomorskie wykorzystuje nowoczesne technologie w promocji zasobów dziedzictwa kulturowego i walorów turystycznych, dowiedzą się odwiedzający nasz region partnerzy projektu Digitourism. We wtorek (5 października) z przedstawicielami organizacji pozarządowych i uczelni wyższych z czterech europejskich państw spotkał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Goście odwiedzili również toruńskie muzea i starówkę oraz wzięli udział grze miejskiej.

 

Branża turystyczna coraz częściej sięga po cyfrowe innowacje. Wykorzystanie nowinek technologicznych nie tylko może znacząco wesprzeć m.in. samorządy w promocji zasobów dziedzictwa kulturowego i naturalnego, ale też zapewnić przedsiębiorcom w branży turystycznej przewagę w tym konkurencyjnym sektorze gospodarki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki  

 

W wizycie studyjnej uczestniczyli przedstawiciele:

  • Auvergne-Rhône-Alpes Tourism – Francja
  • Stowarzyszenia Innovalia – Hiszpania
  • Aragońskiego Instytutu Technologii – Hiszpania
  • Uniwersytetu w Peczu – Węgry
  • Fundacji Grand Paradis – Włochy

 

Podczas wtorkowego (5 października) spotkania w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przedstawił gościom potencjał turystyczny Kujaw i Pomorza oraz – jako przykład dobrych praktyk – realizowany przez marszałkowską administrację projekt ,,Kultura w zasięgu 2.0” (więcej o projekcie). Po spotkaniu zagraniczni goście odwiedzili pracownię multimedialną Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie zapoznali się z narzędziami i metodami digitalizacji zbiorów muzealnych (m.in. w oparciu o zastosowanie techniki skanu 3D). Następnie odwiedzili muzeum Dom Mikołaja Kopernika, które po gruntownej rewitalizacji z powodzeniem wykorzystuje rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość do prezentacji swoich bogatych zbiorów. Ważnym elementem wizyty były również warsztaty z udziałem twórców, realizatorów i koordynatorów prezentowanych przedsięwzięć, dające możliwość wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń. Dzień zakończyła prezentacja aplikacji Paszport Turystyczny (więcej) oraz spacer i gra miejska na Starym Mieście w Toruniu. W środę (6 października) nasi goście odwiedzili Muzeum Toruńskiego Piernika, które również wykorzystuje nowoczesne technologie w swojej pracy i kontakcie z klientem.

 

Projekt Digitourism wspiera innowacyjne zastosowania  rzeczywistości wirtualnej w sektorze turystycznym. Technologie wirtualne mogą być wykorzystane m.in. w prezentacji zasobów muzealnych online, publikacji w sieci dotychczas niedostępnych lub nowych treści (np. katalogi turystyczne, ulotki, przestrzenne skany eksponatów), umożliwić wirtualne wycieczki lub nakręcenie filmu w technice 3D (więcej o przedsięwzięciu). Nowoczesne technologie pomogły również w organizacji wizyty studyjnej online dla partnerów projektu w kwietniu tego roku. Ze względu na pandemię partnerzy nie mogli osobiście odwiedzić naszego regionu, dlatego skorzystali z możliwości wymiany doświadczeń online i odbyli wirtualne wycieczki po kujawsko-pomorskich muzeach (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2021 r.

 

Spotkanie partnerów projektu Digitourism w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie partnerów projektu Digitourism w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie partnerów projektu Digitourism w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP