Aktualności

Podpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Radzyń Chełmiński zyska obwodnicę. Porozumienie podpisane

W środę (6 października) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego w powiecie grudziądzkim. Inwestycja będzie realizowana we współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z samorządami lokalnymi – powiatem grudziądzkim oraz gminą i miastem Radzyń Chełmiński.

 

– Przygotowujemy się do wykorzystania funduszy z nowej perspektywy unijnej – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Chcemy, by Radzyń Chełmiński z tych środków również szeroko skorzystał. Cieszę się, że już na tak wczesnym etapie będziemy współpracować z samorządami lokalnymi. Doświadczenie, które zdobyliśmy przy realizacji podobnych przedsięwzięć pokazuje, że w takim partnerstwie zdecydowanie łatwiej zaprojektować trasy, które rozwiążą codzienne problemy mieszkańców.

 

– Sukcesywnie modernizujemy kolejne odcinki dróg wojewódzkich. Za nami zakończona przebudowa pierwszego etapu trasy wojewódzkiej z Radzynia Chełmińskiego w kierunku Łasina. Wkrótce podpiszemy umowę na rozbudowę kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 543 w kierunku Brodnicy. W przypadku miast konieczna jest również budowa obwodnic. To podstawa, by skutecznie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Podpisy pod porozumieniem określającym sposób finansowania dokumentacji projektowej złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta grudziądzki Adam Olejnik oraz burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński Krzysztof Chodubski. W spotkaniu wzięli udział także radni województwa Robert Malinowski i Michał Czepek.

 

Trójstronne porozumienie stanowi, że strony będą solidarnie partycypowały w kosztach opracowania dokumentacji projektowej (które są szacowane na ponad pół miliona złotych). Liderem zadania jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podlegający mu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi wkrótce przetarg na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Dokumentacja wskaże między innymi możliwe warianty przebiegu trasy i jej parametry techniczne (obwodnica zostanie zaliczona do kategorii dróg wojewódzkich).

 

Obecnie przez centrum Radzynia Chełmińskiego przebiegają dwie ważne drogi wojewódzkie nr 534 (Grudziądz-Rypin) i 543 (Paparzyn-Brodnica). W mieście zaczyna się również trasa nr 538 prowadząca do Łasina i Nowego Miasta Lubawskiego. Zakładamy, że obwodnica o długości około 3 kilometrów pozwoli spiąć trasy w sposób pozwalający na ominięcie rynku oraz ruin zamku krzyżackiego. Zakończenie prac nad koncepcją planowane jest za dwa lata.

 

Na terenie powiatu grudziądzkiego zrealizowano w ostatnim czasie kilka ważnych inwestycji drogowych. We wrześniu zakończyła się przebudowa dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 538 z Radzynia do Zakrzewa. Finiszuje również budowa kolejnego etapu drogi rowerowej wzdłuż trasy nr 543 pomiędzy Gołębiewem i Rywałdem.

 

8 obwodnic gotowych, kolejne w przygotowaniu

 

Przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w regionie wybudowano 8 obwodnic. Inwestycje zostały zrealizowane w:

  • Brodnicy – długość: 2,5 km, koszt: 50 mln zł,
  • Chełmnie – 3,7 km, 14 mln zł,
  • Janikowie (powiat inowrocławski) – 2,6 km, 21 mln zł,
  • Mroczy (w powiecie nakielskim) – 4,2 km, 19 mln zł,
  • Nakle nad Notecią – 2,3 km, 64 mln,
  • Mogilnie – 5 km, 31 mln zł,
  • Pakości (powiat inowrocławski) – 1,9 km, 7 mln zł,
  • Płazowie (w powiecie tucholskim) – 1,7km, 7 mln zł.

 

Koszt wszystkich przedsięwzięć to ponad 200 milionów złotych. Zadania były współfinansowane przez samorządy lokalne. Samorząd województwa zapewnił też środki, które pozwoliły przebudować istniejącą sieć drogową, co umożliwiło m.in. wyprowadzenie tranzytu z centrum Aleksandrowa Kujawskiego.

 

W kolejnych latach zależy nam na powstaniu kolejnych obwodnic. Z listą wszystkich przygotowywanych przedsięwzięć można zapoznać się TUTAJ.

 

Drogi wojewódzkie – duży plac budowy

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Pozyskaliśmy też kolejne 200 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2021 r.

 

Podpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP