Aktualności

Zakończenie Konkursu Pianistycznego w Szafarni fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Zakończenie Konkursu Pianistycznego w Szafarni fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Grand Prix Konkursu Pianistycznego dla Tianyao Lyu

Czterdziestominutowy występ szesnastoletniej uczennicy Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie składający się z utworów Mozarta i Chopina zdobył uznanie jury 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, które przyznało młodej pianistce nagrodę główną. Zwyciężczyni i pozostałym laureatom gratulował w niedzielę (26 maja) członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.

 

 Gratuluję laureatom tegorocznego konkursu, dziękuję za dostarczenie wielu muzycznych doznań i wzruszeń – mówi marszałek Piotr Całbecki. – W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni od lat dajemy młodym pianistom przestrzeń do prezentacji swoich umiejętności i rozwijania talentów. W lipcu minie dokładnie 200 lat od pierwszych wakacji, które młody Chopin spędził w Szafarni i cieszę się, że to miejsce cały czas wypełnia jego muzyka.

 

W zakończonym w niedzielę (26 maja) organizowanym przez marszałkowski Ośrodek Chopinowski w Szafarni Konkursie Pianistycznym wzięło udział 55 młodych wirtuozów fortepianu z 13 krajów. Oceniani byli w trzech grupach wiekowych. Pierwsze miejsce w najmłodszej grupie (do 10 lat) zdobył Alexander Zhou ze Stanów Zjednoczonych. Zwyciężczynią drugiej (do 13 lat) została Yuri Yasui z Japonii. W najstarszej  (do 16 lat) triumfowała Tianyao Lyu z Chin.

 

Lista laureatów

 

Wszystkich młodych pianistów wysłuchało jury, któremu przewodniczył  pianista i pedagog muzyczny Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Jurorami byli również:

  • prof. Anthony Adkins z Royal College of Music w Londynie,
  • prof. Clara Biermasz z Fundacji Chopin Stichting w Holandii,
  • prof. Alberto Nosè z Konserwatorium Muzycznego im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie i Riva del Garda we Włoszech,
  • prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • prof. Michał Szymanowski z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

 

Wsparty ze środków samorządu województwa 31. Konkurs Pianistyczny zwieńczył koncert laureatów, którzy zaprezentowali fragmenty swoich występów konkursowych.

 

Zobacz też:

W Szafarni trwa Konkurs Chopinowski

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja 2024 r.