Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Irenie Rychlickiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Irenie Rychlickiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pani Irena Rychlicka – kobieta odważna

W młodości troszczyła się o potrzebujących pomocy – Irena Rychlicka, miłośniczka literatury podróżniczej, świętowała niedawno setne urodziny.  Z nestorką, która została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, spotkała się przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

– Niosą za sobą mądrość pokoleń, są skarbnicą doświadczeń, dobrych rad i wspomnień. Dziękuję za świadectwa i osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

To odważna kobieta, której niestraszne były samotne wyprawy. Pracowała jako pielęgniarka, aktualnie oddaje się pasji, jaką jest hafciarstwo.

 

Przyszła na świat 4 maja 1924 roku w Bzowie (powiat świecki) jako najstarsza z siedmiorga dzieci Józefy i Nikodema Szmeltelów. Rodzice pani Ireny prowadzili gospodarstwo rolne. W 1941 roku cała rodzina została wywieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości niedaleko Hanoweru. „Praca nie była lekka, jak to prace w polu przy żniwach, jednak trzeba przyznać, że nie byliśmy tam źle traktowani, głodu nie zaznaliśmy” – tak o  swoich doświadczeniach z tego okresu mówi pani Irena. Po powrocie do Polski zdobyła zawód pielęgniarki, zamieszkała w Bydgoszczy, gdzie podjęła pracę w gabinecie lekarskim przyzakładowego ambulatorium. Tam poznała swojego męża, Hilarego Henryka Rychlickiego, u boku którego, po dwóch latach znajomości, w 1950 roku, stanęła na ślubnym kobiercu. Szczęśliwie przeżyli razem 62 lata, w 2012 roku owdowiała.

 

Pani Irena ma artystyczną duszę, lubi prace manualne, szczególnie upodobała sobie haft. W latach 80-tych odbyła samotną wyprawę na wschód – zwiedziła Rosję, Armenię, Gruzję. Dużo czytała o tych krajach, jej wiedza jest imponująca. Do tej pory chętnie opowiada o swoich doświadczeniach i obserwacjach z wycieczki. Od sześciu lat jest mieszkanką Domu Pomocy Społecznej w Inowrocławiu.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 maja 2024 r.