Aktualności

Koncert inaugurujący 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Koncert inaugurujący 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

W Szafarni trwa Konkurs Chopinowski

Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Zbigniewa Raubo i kwartetu smyczkowego zainaugurował  w środę (22 maja) 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Konkurs, który od 1992 roku organizuje marszałkowski Ośrodek Chopinowski w Szafarni, wsparł finansowo samorząd województwa.

 

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni to święto muzyki w hołdzie wielkiemu kompozytorowi, wybitnemu Polakowi i niezwykłej indywidualności na światowym firmamencie artystycznym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Wiele lat temu krajobrazy naszych ziem zainspirowały młodego Fryderyka Chopina do napisania kilku młodzieńczych kompozycji, których motywy powtarzają się w dojrzałej twórczości genialnego romantyka. Wierzę, że i tym razem dzieła mistrza i duch tych miejsc zabrzmią wspólnie, przenikając się i uzupełniając.

Podczas koncertu inauguracyjnego na zamku w Golubiu-Dobrzyniu pianiście towarzyszył kwartet smyczkowy w składzie Magdalena Kling-Fender (skrzypce), Adam Mokrus (skrzypce), Elżbieta Mrożek-Loska (altówka) Robert Fender (wiolonczela). Oprócz dzieła Fryderyka Chopina muzycy wykonali Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna.

W konkursie weźmie udział 55 pianistów z 13 krajów (Armenii, Australii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Niemiec, Polski, Singapuru, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy). Najmłodszy uczestnik ma 7, a najstarszy 16 lat. Przesłuchania odbywać się będą w ośrodku w Szafarni i potrwają od czwartku (23 maja) do soboty (25 maja). Młodzi pianiści zagrają na fortepianie Steinway&Sons A-188 EP.

Harmonogram przesłuchań, lista uczestników i program konkursu na stronie internetowej Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Uczestników wysłucha międzynarodowe jury, którego przewodniczącym jest pianista i pedagog muzyczny Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jurorami są również:

  • prof. Anthony Adkins z Royal College of Music w Londynie,
  • prof. Clara Biermasz z Fundacji Chopin Stichting w Holandii,
  • prof. Alberto Nosè z Konserwatorium Muzycznego im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie i Riva del Garda we Włoszech,
  • prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • prof. Michał Szymanowski z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Laureatów konkursu chopinowskiego poznamy w Szafarni w niedzielę (26 maja). Zwycięzcy zaprezentują się przed publicznością w koncercie finałowym wieńczącym tegoroczne zmagania młodych pianistów.

 

Zobacz:

Chopin w Szafarni

Finał 30. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2024 r.