Aktualności

Ośrodek Chopinowski w Szafarni fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ośrodek Chopinowski w Szafarni fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Chopin w Szafarni

Chopinowskie mazurki, preludia, nokturny i sonaty od lat wybrzmiewają Szafarni. W sobotę (2 marca) muzyka Chopina ponownie wypełniła mury dworku, w którym kompozytor dwukrotnie spędzał wakacje. W tym roku mija 200 lat od tego wydarzenia. Ośrodek w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

W 1824 roku czternastoletni Fryderyk Chopin po raz pierwszy spędził wakacje w Szafarni (powiat golubsko-dobrzyński). Od 75 lat lokalny Ośrodek Chopinowski kultywuje pamięć wielkiego kompozytora.

 

W ośrodku zaplanowano cykl wydarzeń, które upamiętnią pobyt Chopina w Szafarni. Zainaugurował je koncert (2 marca) z okazji 214. rocznicy urodzin kompozytora. Jego utwory wykonała Magdalena Lisak, a Agnieszka Wawrzkiewicz-Kowalska wygłosiła prelekcję o Chopinie. Miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli wziąć także udział w audycjach, koncertach i prelekcjach. Na maj zaplanowano 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży. Podczas lipcowej rekonstrukcji historycznej młody Fryderyk Chopin ponownie zagości w Szafarni. We wrześniu odbędzie się konferencja naukowa „Chopin na Kujawach i Pomorzu” z udziałem pianisty Rafała Blechacza, muzykologów i znawców twórczości Chopina.

 

W szafarskim dworku Dziewanowskich Fryderyk Chopin spędził wakacje dwukrotnie – w 1824 i 1825 roku. Działalność ośrodka zainaugurowano w 1949 roku Festiwalem Chopinowskim i otwarciem izby upamiętniającej artystę. Od dwóch dekad Szafarnia znajduje się na liście jednostek kultury prowadzonych przez samorząd województwa.

 

Położony w malowniczej Dolinie Drwęcy, klasycystyczny dziewiętnastowieczny dworek otoczony jest zabytkowym parkiem. Znajdują się w nim sale koncertowa (z fortepianem firmy Steinway & Sons), ćwiczeń i muzealna oraz biblioteka chopinowska. W piwnicach ulokowana została kawiarnia artystyczna. Miejsce to cały czas się zmienia. W ostatnich latach przeprowadzony został remont dachu ośrodka i zakupiono nowe elementy wyposażenia. W Szafarni trwają przygotowania do remontu elewacji i budowy lokalnej oczyszczalni.

 

Ośrodek Chopinowski tworzy też przestrzeń do rozwoju talentu młodych pianistów organizując Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży. Szafarnia jest również miejscem odwiedzin i spacerów miłośników przyrody, do których zachęca zabytkowy park. Aby ułatwić melomanom z Torunia i Golubia-Dobrzynia dojazd na koncerty, ośrodek uruchomił specjalną linię autobusową – Chopin Bus.

 

Więcej na szafarnia.art.pl.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni w 2023 r. w liczbach:

  • 9 565 odwiedzających
  • 86 audycji muzycznych
  • 40 koncertów
  • 5 wystaw.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

1 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2024 r.