Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Trasa średnicowa dla torunian

W Toruniu zakończono budowę Trasy Średnicowej Północnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Skłodowskiej-Curie. Realizacja inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Budowa Trasy Średnicowej Północnej to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w mieście, która w zasadniczy sposób wpłynie na poprawę układu komunikacyjnego grodu Kopernika  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Budowa ponadtrzykilometrowego odcinka nowej trasy wiązała się z przebudową trzech skrzyżowań: z ul. Dworcową, ul. Bolesława Chrobrego i z ul. M. Skłodowskiej-Curie. Powstały też: 450-metrowa estakada, przejazd pieszo-rowerowy pod nasypem oraz kładka dla pieszych na wysokości ul. Świętopełka. Nowy etap trasy średnicowej łączy się z pierwszym 1,5-kilometrowym odcinkiem arterii prowadzącym do Szosy Chełmińskiej, który został oddany do użytku w połowie 2014 roku.

 

Na realizację drugiego etapu inwestycji trafi ponad 30 milionów złotych dofinansowania z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Wysokość wsparcia ze środków unijnych na realizację dwóch etapów budowy trasy to ponad 50 milionów złotych.

 

Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w ramach RPO WK-P trafiło też na realizacje innych projektów dotyczących toruńskiej infrastruktury drogowej: przebudowę Szosy Chełmińskiej od skrzyżowania z Polną do rogatek miasta, a także na gruntowną modernizację ulicy Nieszawskiej (więcej).

Największą inwestycję drogową w ramach naszego RPO na lata 2007-2013 zrealizowała Bydgoszcz: na budowę Trasy Uniwersyteckiej trafiły blisko 93 miliony złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego (więcej).

 

Czytaj też: Konsultacje regionalnego Planu Spójności Komunikacji

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 października 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 12 października 2015 r.

Fot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj KurasFot. Mikołaj Kuras