Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Święto turystyki

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się 9 października w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. To ważne dla turystyki święto, podczas którego podsumowaliśmy dorobek i działalność osób i instytucji na rzecz rozwoju krajoznawstwa i gospodarki turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim.

 

W tym roku po raz ósmy zostali uhonorowani laureaci marszałkowskiego konkursu „ODKRYWCA”. Jego celem jest nagrodzenie pracy osób, zespołów osób, instytucji, samorządów, stowarzyszeń, związków, podmiotów branży turystycznej oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i zagranicą oraz rozwoju gospodarki turystycznej w regionie. W tym roku o tytuł ODKRYWCY 2015 ubiegało się 44 kandydatów z całego województwa. Laureatów pięciu kategorii wyłoniono za pomocą plebiscytu organizowanego przez Gazetę Pomorską. Wyróżnienia zostały przyznane przez zarząd województwa.

 

Lista nominowanych oraz laureatów konkursu „ODKRYWCA”.

 

Podczas uroczystości zostały wręczone przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaki honorowe „Za Zasługi dla Turystyki”. Zgłoszenia kandydatów zostały przesłane do ministerstwa na wniosek marszałka województwa za rekomendacją Sejmiku Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz na wniosek Zarządu Głównego PTTK. Odznaki są przyznawane za całokształt pracy w turystyce.

 

Lista wyróżnionych odznakami honorowymi „Za Zasługi dla Turystyki”

 

W ramach obchodów zostały również wręczone Medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wyróżnienia otrzymali:

  • Oddział Miejski PTTK w Bydgoszczy z okazji jubileuszu 95-lecia powstania,
  • Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „TURKOLE” z okazji jubileuszu 60-lecia powstania,
  • Oddział Miejski PTTK w Lipnie  z okazji jubileuszu 40-lecia powstania.

 

Nastąpiło również wręczenie certyfikatów i statuetek laureatom tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, który odbywa się pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego. W roku 2015 w etapie regionalnym Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyróżniła 3 laureatów, którzy otrzymali automatyczną nominację do etapu ogólnopolskiego, gdzie walczyć będą o certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej:

 

  • Bory Tucholskie – Rezerwat Biosfery UNESCO,
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
  • Muzeum Toruńskiego Piernika.

 

Ponadto Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przyznała nominację do Złotego Certyfikatu POT Festyn Archeologiczny w Biskupinie.

 

Zostały również wręczone certyfikaty dla nowych członków Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej:

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi,
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

 

Obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane są przez Urząd Marszałkowski, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną. Impreza odbędzie się w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, które jest częścią bydgoskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O –  laureata pierwszej nagrody w konkursie „Destination of Sustainable Cultural Tourism 2015” (więcej). W uroczystości weźmie udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Światową Organizację Turystyczną (WTO), agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego cele to integracja środowiska związanego z turystyką – turystów, pracowników branży turystycznej, a także odpowiedzialnej za rozwój tej sfery administracji – oraz wykorzystanie zbudowanego w ten sposób potencjału do rozwoju tej dziedziny gospodarki.

 

Nasz region odwiedza 2-2,5 mln turystów rocznie. Co trzeci turysta jest mieszkańcem województwa, a najczęściej odwiedzają nas mieszkańcy ościennych województw. Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim regionem w Polsce pod względem liczby udzielanych noclegów w uzdrowiskach w 2014 r. Najwięcej miejsc noclegowych w województwie jest w powiecie tucholskim, brodnickim, aleksandrowskim oraz w Bydgoszczy i Toruniu. Dziesięć atrakcji turystycznych regionu posiada  specjalny certyfikat jakości Polskiej Organizacji Turystycznej, są to: Festyn Archeologiczny w Biskupinie, toruńskie Planetarium, Muzeum Żywego Piernika w Toruniu, Fort IV w Toruniu, Chełmno – Miasto Zakochanych, Wenecka Noc z Parowozami, Camerimage w Bydgoszczy, Wyspa Młyńska w Bydgoszczy, Szlak Piastowski i Bella SkyWay w Toruniu.

 

Departament Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

9 października 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 12 października 2015 r.

Fot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej Goiński