Aktualności

Dni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj Kuras
Dni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj Kuras

Toruńskie Dni Judaizmu

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w niedzielę (17 stycznia) w odbywających się w Toruniu obchodach Dni Judaizmu w Kościele Katolickim. Ich zwieńczeniem było spotkanie z żydowską kulturą w Dworze Artusa.

 

Dni Judaizmu to doroczne ustanowione przez Episkopat Polski spotkania katolików i żydów, na które składają się prelekcje i dyskusje panelowe, wydarzenia kulturalne i wspólna modlitwa przedstawicieli obu religii. Za każdym razem odbywają się w innym polskim mieście. W komitecie honorowym toruńskich obchodów oprócz gospodarza województwa zasiadali ordynariusz Diecezji Toruńskiej ksiądz biskup Andrzej Suski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, abasador Izraela w Polsce Anna Azari, prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Mieczysław Cisło.

 

Toruńskie spotkania rozpoczęły się w niedzielę rano modlitwą na cmentarzu żydowskim przy ul. Pułaskiego. Po wystąpieniach na oficjalnej ceremonii otwarcia w ratuszu staromiejskim odbyły się prezentacja na temat kultury żydów mieszkających na ziemiach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego (dr Michał Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) oraz poprowadzony przez profesora Jana Grosfelda z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego inspirowany Biblią panel dyskusyjny, a następnie ekumeniczne nabożeństwo w katedrze świętych Janów, gdzie otwarto wystawę fotogramów wykonanych podczas pielgrzymki papieża Franciszka do Ziemi Świętej. Wieczór z żydowską sztuką w Dworze Artusa wypełnił spektakl Stowarzyszenia SztukPuk „Raduj się Toruniu”.

 

Toruńskim Dniom Judaizmu towarzyszyły wystawa „Życie sztetla w sztuce żydów polskich na świecie w XX wieku” w Muzeum Uniwersyteckim (Collegium Maximum UMK, pl. Rapackiego 1; będzie czynna do 10 kwietnia) i minifestiwal filmów o tematyce żydowskiej (13-15 stycznia) w Centrum Sztuki Współczesnej.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2015 r.

Dni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj KurasDni Judaizmu w Kościele Katolickim, Toruń 2016, fot. Mikołaj Kuras