Aktualności

Toruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj Kuras
Toruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj Kuras

Toruński Festiwal Smaków i nasze regionalne specjały

W weekend (9-10 kwietnia) w Centrum Targowym PARK w Toruniu odbył się Toruński Festiwal Smaków – impreza, która tradycyjnie towarzyszy Targom Turystycznym „Wypoczynek 2016”. Na stoisku województwa kujawsko-pomorskiego zaprezentowali się nasi wytwórcy produktów lokalnych, regionalnych i ekologicznych – firmy członkowskie sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, działającej w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

 

 

Goście tegorocznego festiwalu mieli okazję degustacji i zakupu żywności wysokiej jakości pochodzącej z naszego regionu, wyróżniającej się jakością i smakiem. Była również możliwość bezpośrednich spotkań i rozmów z wytwórcami na temat walorów oferowanych przez nich produktów. Na stoisku województwa można było znaleźć m.in. tradycyjne wędliny, wyroby mleczarskie (w tym sery owcze), ekologiczne mąki i makarony, kajmak, nalewki z kwiatu bzu czarnego, miody z Borów Tucholskich i sól ciechocińską. Dodatkową atrakcją była możliwość skosztowania doskonałych potraw i przekąsek z gęsiny, serwowanych przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

 

Renoma Toruńskiego Festiwalu Smaków sprawia, że każdego roku chętnie uczestniczą w tej imprezie również producenci specjałów z innych regionów kraju. Na zaproszenie samorządu województwa w tegorocznej edycji imprezy wzięli udział wytwórcy produktów tradycyjnych i lokalnych z województwa warmińsko-mazurskiego – członkowie sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle.

 

Targom towarzyszyły liczne atrakcje – konkursy „O Chochlę Prezydenta Miasta Torunia” i o Grand Prix Targów, wykłady i prelekcje.

 

 

Opiekunem merytorycznym festiwalu był prof. Jarosław Dumanowski, który zabrał nas w podróż po kulinariach zamierzchłych czasów, kiedy w Toruniu rządził zakon krzyżacki.

 

Departament Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego

 

7 kwietnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2016 r.

Toruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj KurasToruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj KurasToruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj KurasToruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj KurasToruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj KurasToruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj KurasToruński Festiwal Smaków, fot. Mikołaj Kuras