Aktualności

„Cyganeria” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Cyganeria” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Kultura na weekend

Najważniejszym kulturalnym wydarzeniem weekendu będą sobotnia (9 kwietnia) premiera „Krzyżaków” i rozdanie nagród teatralnych w Teatrze im. Wilama Horzycy. Zapraszamy także na otwarcie wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, balet i operę w Operze Nova oraz koncerty w Pałacu Lubostroń i toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

 

W Operze Nova w najbliższy weekend balet dla dzieci „Magiczne zabawki” i jedna z najsłynniejszych oper Pucciniego „Cyganeria”. Osiem inscenizacji baletu w choreografii Iwony Runowskiej, dostosowanego do percepcji dzieci w wieku od 4 lat, najmłodsi widzowie opery zobaczą od środy do soboty (6-9 kwietnia). Na „Cyganerię”, czyli historię o przyjaźni, poświęceniu i tragicznej miłości w środowisku paryskiej dziewiętnastowiecznej bohemy opera zaprasza od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia). Więcej.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza w piątek (8 kwietnia) na otwarcie wystawy „Patataj, patataj…”, na którą złożą się przedstawienia koni w twórczości dzieci i młodzieży. Na wystawie zobaczymy konie dzikie i udomowione, odpoczywające i przy pracy, a także wyścigowe. Dzieci za pomocą malarstwa, rysunku, grafiki, przedstawiły konie widziane i zapamiętane, ale także wyobrażone i kolorowo umaszczone. Więcej.

 

W niedzielę (10 kwietnia) w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego odbędzie się koncert zespołu Jacaras, który zainauguruje VI Festiwal Muzyki Cichej. Grupę tworzy sześciu instrumentalistów i wokalistka, Meksykanka Julieta Gonzalez-Springer. W programie muzyka gitarowa Hiszpanii. Początek o godzinie 17, wstęp wolny. Festiwal wspiera Urząd Marszałkowski. Więcej o koncercie.

 

W Pałacu Lubostroń w niedzielę (10 kwietnia) odbędą się dwa koncerty. W pierwszym (początek o godzinie 11), organizowanym w ramach cyklu „Pałac dzieciom”, najmłodsi będą poznawać tajniki gry na flecie. Popołudniu goście pałacu wysłuchają utworów Chopina, Bacha, Beethovena, Puolenca i Scriabina w wykonaniu młodej utalentowanej pianistki Mai Babyszki.  Więcej.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Opera Nova i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 kwietnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia 2016 r.