Aktualności

Sala koncertowa na Jordankach, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Sala koncertowa na Jordankach, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Teatr Muzyczny na Jordankach

Sala widowiskowa Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki będzie główną sceną Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. List intencyjny w tej sprawie podpisali 16 grudnia marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Otwarty uroczyście 12 grudnia, w obecności wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, zespół sal koncertowych na toruńskich Jordankach to najnowszy dedykowany kulturze obiekt w Kujawsko-Pomorskiem. Jest też z całą pewnością najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie i jednym z nowocześniejszych w kraju. Futurystyczna i oryginalna koncepcja architektoniczna została zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Menis. Powstały z udziałem wsparcia z naszego RPO 2007-2013 wart ponad 220 milionów złotych kompleks na pięciu kondygnacjach nadziemnych i jednej poniżej poziomu gruntu mieści dwie sale koncertowe, dużą i małą, zaplecze sceny, pomieszczenia administracyjne i techniczne oraz parking.

 

– Jest miejscem, w którym równie dobrze brzmią muzyka klasyczna i popularna, przyjaznym dla publiczności o rozmaitych gustach i preferencjach. Teatr Muzyczny dobrze wpisuje się zarówno w klimat tego miejsca, jak i w założony profil Centrum Jordanki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny to względnie nowa w naszej przestrzeni kulturalnej placówka. Zdobyła sobie już jednak trwałe miejsce i wiernych fanów, wzbogacając regionalną ofertę kulturalną o ten rodzaj spektakli, widowisk i koncertów, który był dotąd u nas nieobecny – przede wszystkim lżejszych, rozrywkowych, rodzinnych i adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców, z wpadającą w ucho muzyką. Impresaryjny nie stroni od artystycznych podróży po województwie – w listopadzie odbył tournée z baśnią muzyczną „Złoto i liście”. Jego siedzibą jest historyczny pałac Dąbskich w Toruniu, tam też wystawiane są obecnie przygotowywane przez zespół Impresaryjnego lub sprowadzane gościnnie przedstawienia. Warunki nie są łatwe – obiekt nie jest zasadniczo przygotowany do tego typu celów – a widownia z konieczności musi być ograniczona. Obecność na Jordankach pozwoli związanym z nim artystom rozwinąć skrzydła.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego   

 

16 grudnia 2015 r.

 

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Jordanek, fot. Mikołaj KurasPodpisanie listu intencyjnego w sprawie Jordanek, fot. Mikołaj KurasPodpisanie listu intencyjnego w sprawie Jordanek, fot. Mikołaj KurasPodpisanie listu intencyjnego w sprawie Jordanek, fot. Mikołaj Kuras