Aktualności

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu
Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

Kultura na weekend

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu, wernisaż wystawy w muzeum we Włocławku, „Koncert życzeń” w Teatrze im. Wilama Horzycy oraz liczne wydarzenia związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia to nasze propozycje na spotkanie z kulturą w najbliższy weekend.

 

W Toruniu od czwartku do niedzieli (17-20 grudnia) trwają Dni Grzegorza Ciechowskiego. W programie imprezy koncerty w toruńskim Centrum Jordankach, Dworze Artusa i klubie Od Nowa (wystąpią między innymi Kayah, Katarzyna Nosowska, Brodka, Kasia Kowalska, Steve Nash & Turntable Orchestra), wystawa fotograficzna, promocja książki traktującej o zespole Republika oraz wystawa prac Galerii Rusz pt. „Republika naszych marzeń” w przestrzeni miejskich Torunia i Warszawy. Więcej.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w piątek (18 grudnia) na wernisaż wystawy „Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze”. Ekspozycja obejmuje meble, fragmenty budynków, przedmioty codziennego użytku, dewocjonalia i narzędzia pracy dawnych osadników pochodzenia przede wszystkim holenderskiego, którzy na ziemiach polskich osiedlili się w XVI wieku i żyli w zwartych społecznościach do początków ubiegłego stulecia. Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna do 17 kwietnia 2016 r. Więcej na stronie muzeum.

 

Krótką historię polskiej muzyki rozrywkowej zaprezentują podczas trzech weekendowych dni (18-20 grudnia) aktorzy toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy. W programie utwory z lat 60., 70., 80. i 90. – z repertuarów m.in. Kabaretu Starszych Panów, Czerwonych Gitar, Perfektu, Maanamu, Wilków, Kultu, Obywatela G.C., Bajmu. Widzowie usłyszą takie piosenki jak „Kwiaty we włosach”, „Rudy rydz”, „Jej portret”, „Jesteśmy na wczasach”, „Kocham Cię jak Irlandię”, „Byłam różą”, „Gdy nie ma dzieci”, „Moja i Twoja nadzieja”. Więcej na stronie teatru.

 

Ostatni weekend przed Bożym Narodzeniem to także liczne kulturalne wydarzenia okołoświąteczne. O spektaklu „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu oraz koncercie bożonarodzeniowym w Pałacu Lubostroń a także o innych imprezach piszemy tutaj. O koncertach kolęd i wykonaniu „Oratorium Na Boże Narodzenie” Bacha  w Filharmonii Pomorskiej więcej tutaj.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Teatr im. Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 grudnia 2015 r.