Aktualności

Fot. Andrzej Goiński

Kolej tańsza

Wydatki samorządu województwa na utrzymanie kolejowych połączeń pasażerskich w regionie zmniejszą się w przyszłym roku o ponad 16 milionów złotych. To możliwe dzięki wprowadzeniu niższych stawek dopłat do obsługi połączeń na liniach zelektryfikowanych. Od 13 grudnia pasażerowie korzystają z tańszych biletów kolejowych w ramach jednolitej taryfy wojewódzkiej.

 

W 2015 roku na dotowanie kolejowych przewozów pasażerskich w regionie samorząd województwa przeznaczył 109 milionów złotych. W 2016 roku trafią na ten cel 93 miliony złotych. Obniżenie wydatków będzie możliwe dzięki znacznemu zmniejszeniu stawek dopłat do jednego pociągokilometra za przewozy na liniach zelektryfikowanych. Nowa wspólna stawka wynegocjowana z obsługującą te połączenia spółką Przewozy Regionalne wyniesie 13,77 zł za pociągokilometr. Na tym samym poziomie (24 zł za pociągokilometr) pozostanie stawka dotacji za obsługę pasażerską na liniach niezelektryfikowanych, gdzie operatorem jest spółka Arriva RP. Podane kwoty uwzględniają opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej. Szczegóły.

 

– Udało nam się wynegocjować bardzo korzystną stawkę dopłaty na liniach zelektryfikowanych, mimo wprowadzenia atrakcyjnej dla pasażerów taryfy kujawsko-pomorskiej, która oznacza niższe przychody z biletów dla przewoźników – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Znaczące obniżki cen biletów na większości linii kolejowych w całym regionie wprowadziliśmy 13 grudnia. Na przykład bilet Włocławek-Toruń, wcześniej za 14,60 zł, kosztuje obecnie 8,40 zł, bilet z Inowrocławia do Bydgoszczy potaniał o blisko 40 procent (z 11,70 zł na 7,20 zł), a bilet Nakło-Bydgoszcz, za który trzeba było zapłacić 8,20 zł, kupimy za 4,70 zł. WIĘCEJ.

 

Czytaj też: Kolej: nowy rozkład jazdy

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 grudnia 2015 r.