Aktualności

Bydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP
Bydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP

Szumią jodły na gór szczycie – koncert w hołdzie papieżowi

W niedzielę (30 sierpnia) w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy odbył się galowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Jan Paweł II dla wielu z nas jest nie tylko świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. W setną rocznicę śmierci Ojca Świętego przypominamy jego słowa i nauczanie oraz oddajemy mu hołd poprzez wystawy i koncerty, na które zapraszamy do różnych miast naszego regionu  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

 

Najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe wykonały gwiazdy polskiej opery kameralnej Małgorzata Kuklińska, Andrzej Niemierowicz, Andrzej Jurkiewicz i Bogusław Pikała. Wydarzenie poprowadził Kazimierz Kowalski. Po koncercie otwarta została wystawa zdjęć poświęcona trzem papieżom „Na skrzydłach miłości”.

 

„Szumią jodły na gór szczycie” to cykl dziesięciu koncertów poświęconych setnej rocznicy urodzin patrona województwa kujawsko-pomorskiego, które odbywają się w różnych miastach regionu. Dotychczas odbyły się w Brodnicy, Rypinie, Włocławku, Inowrocławiu, Ciechocinku i Toruniu, Grudziądzu, Tucholi i Bydgoszczy. Na ostatnie wydarzenie zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej w Rywałdzie (w powiecie grudziądzkim) 13 września.

 

Wojewódzkie obchody jubileuszu urodzin świętego Jana Pawła II odbyły się w maju. Więcej o wydarzeniach.

 

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Jan Paweł II – nasz patron”. Opowiada on o pielgrzymkach Ojca Świętego do naszego regionu. Obserwujemy je z perspektywy osób uczestniczących w wizytach papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską. Tekst napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski, współpraca historyczna profesor Waldemar Rozynkowski. Komiks dostępny jest także online.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2020 r.

Koncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKoncert „Szumią jodły na gór szczycie” w kościele świętego Ducha w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Bydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP