Aktualności

Fot. archiwum UMWKP
Fot. archiwum UMWKP

Mural z wizerunkiem Anny Wazówny

Ponad stusiedemdziesięciometrowa ściana kamienicy przy ulicy Paderewskiego 2 w Brodnicy zdobi mural przedstawiający wizerunek Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, która pełniła funkcję starosty brodnickiego i golubskiego. Księżniczka stworzyła w Brodnicy ośrodek intelektualny, była mecenaską pisarzy i uczonych, którzy tłumnie przybywali do jej dworu.

 

Mural powstał z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który sfinalizował przedsięwzięcie. Za realizację odpowiadało Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Klaster Brewstera, które skupia niezależnych twórców, przedsiębiorstwa i instytucje sektora kultury oraz uczelnie z regionu. Autorem projektu jest Wiktor Konopacki, związany z Toruniem grafik, uzdolniony portrecista, twórca wielu rysunków, komiksów, plakatów i okładek płyt. Za wykonanie muralu na ścianie brodnickiej kamienicy odpowiadała Agata Wilkowska, absolwentka edukacji artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu oraz grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która na co dzień zajmuje się tradycyjnymi technikami druku, ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem wielkoformatowym oraz edukacją kulturalną.

 

– Na cały projekt wykorzystaliśmy blisko pięćdziesiąt litrów specjalistycznej silikonowej farby elewacyjnej, sto puszek spray’u, zużyliśmy dwadzieścia pędzli i dziesięć wałków. Przy malowaniu spędziliśmy przynajmniej pięćdziesiąt godzin na podnośniku. Część prac wykonywaliśmy bezpośrednio z ziemi. Cały projekt wymagał położenia bardzo precyzyjnej siatki, która umożliwiła wierne odwzorowanie zamysłu autora – mówiła artystka Agata Wilkowska.

 

Projekt został poddany opiece konserwatorskiej oraz otrzymał akceptację wspólnoty mieszkaniowej budynku, na którego froncie został namalowany. Wizerunek jest dobrze widoczny z wielu perspektyw.

 

Z inicjatywy Anny Wazówny przebudowano zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który z ponurej krzyżackiej warowni stał się renesansową siedzibą dworską, otoczoną ogrodami z rzadkimi gatunkami roślin. Księżniczka interesowała się botaniką i ziołolecznictwem, a jej mecenat przyczynił się do wydania pierwszej w Europie książki o ziołolecznictwie. Jej mauzoleum znajduje się toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 sierpnia 2020 r.