Aktualności

Na dochód z balu złożą się środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. Dary na licytację przekazało dotąd ponad 100 osób i instytucji, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Na dochód z balu złożą się środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. Dary na licytację przekazało dotąd ponad 100 osób i instytucji, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Szlachetny cel, otwarte serca i dobra zabawa

Dziewiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się 2 lutego w CKK Jordanki w Toruniu. Dochód z imprezy trafi do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek w Toruniu, prowadzonego przez szarytki Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, a także na rzecz dwóch misji niosących pomoc potrzebującym w Zambii i Syrii.

 

– W naszym regionie nie brakuje wielu wspaniałych ludzi, którzy chcą pomagać innym. Bal jest jedną z form takiej pomocy. Chcemy też przypomnieć wszystkim, że nie tylko przy wyjątkowych okazjach, ale również codzienną pracą możemy nieść pomoc potrzebującym. Tak jak siostry zakonne prowadzące placówki pomocowe w regionie oraz misjonarze wspierający potrzebujących za granicą­ ­– mówi marszałek Piotr Całbecki, który informacje o tegorocznym balu przedstawił 24 stycznia przedstawicielom mediów w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył milion dwieście tysięcy złotych. Z pomocy skorzystało dotychczas 12 instytucji z regionu oraz dwie misje zagraniczne.

 

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych dwóch instytucji w regionie:

  • Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu prowadzonego przez siostry serafitki (ul. Paderewskiego 2). W placówce przebywa 86 osób przewlekle chorych, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia potrzebują całodobowej pielęgnacji i opieki. Z pieniędzy zebranych podczas balu siostry planują zakupić wózki inwalidzkie oraz platformy schodowe, a także zmodernizować ogród do celów rehabilitacyjnych.
  • Domu Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (ul. Wojska Polskiego 128). Obecnie mieszka w nim 40 osób, wymagających pomocy z uwagi na podeszły wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność. Uzyskaną pomoc siostry szarytki chcą przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptację pomieszczeń piwnicznych do terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

 

Wsparcie pomoże również:

  • polskiej misji w Zambii. Misjonarze, wśród których jest ks. Wojciech Łapczyński z Chełmży, prowadzą tu ośrodek zdrowia oraz placówki edukacyjne,
  • ośrodkowi dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii, prowadzonemu przez oo. Franciszkanów.

 

Czytaj też: Beneficjenci Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego

 

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia angażują się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazują wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię.

 

Do tej pory pomogło już ponad 100 darczyńców, którzy przekazali na licytację między innymi dzieła sztuki, biżuterię i ciekawe wydawnictwa. Wśród darowanych przedmiotów są bibliofilskie wydanie „Pana Tadeusza”, kolce i koszulka wielokrotnego mistrza Europy i Świata na 800 metrów Adama „Profesora” Kszczota, fartuch kuchenny Roberta Makłowicza z autografami oraz płaszcz głównego bohatera i grafika – rekwizyt z najnowszego filmu Agnieszki Holland „Mr. Jones”.

 

Lista przedmiotów, które trafią na balową licytację prezentowanych podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim

 

Pomóc można także dokonując wpłaty na konto balu: 46 1600 1462 1027 4168 6000 0003 (wpłaty należy kierować na ZOL w Toruniu, w tytule wpisać: IX Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Zapowiada się rekordowa frekwencja – udział zgłosiło już ponad 200 par. Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru będą Katarzyna Groniec i Jan Kliment z żona Lenką, wystąpi także obchodzący w tym roku jubileusz 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

 

Więcej szczegółów na temat Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • IX edycja balu odbędzie się 2 lutego w CKK Jordanki w Toruniu,
  • Do 12 instytucji w regionie oraz 2 misji zagranicznych trafił dochód z dotychczasowych edycji imprezy,
  • 1,2 miliona złotych to suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu,
  • Ponad 200 par zapowiedziało udział w balu – to najwięcej gości w historii imprezy,
  • Ponad 100 darczyńców przekazało dotychczas przedmioty na balową aukcję charytatywną,
  • pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 46 1600 1462 1027 4168 6000 0003 (w tytule wpisać: IX Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia 2019 r.

 

Konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKonferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKonferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKonferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKonferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKonferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKonferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim dotycząca IX Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl