Aktualności

Fot. Tymoteusz Tymiński
Fot. Tymoteusz Tymiński

Szczepienia przeciw pneumokokom 65+

Do końca roku trwa przygotowany przez samorząd województwa pilotażowy program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dorosłych. W sumie zaszczepimy 572 osoby powyżej 65. roku życia, które leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

 

– To kolejny program profilaktyczny realizowany z inicjatywy samorządu województwa, tym razem z myślą o seniorach. Prowadzimy też program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom skierowany do najmłodszych – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Ryzyko zachorowania na infekcje pneumokokowe występuje zarówno wśród dzieci, jak również u osób starszych (po 65. roku życia), u których stwierdzono choroby przewlekłe i niską odporność. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego – zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc.

 

„Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” ma charakter pilotażowy.  Pomoc kierujemy do osób w wieku powyżej 65 roku życia zamieszkałych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i znajdują się w grupie ryzyka – leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

 

Nabór pacjentów realizuje siedem wybranych w drodze konkursu zakładów opieki zdrowotnej w regionie (lista). Szczepienia odbywają się w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Radziejowie i Grucie. Do końca roku planujemy zaszczepić 572 osoby. Kwota dofinansowania programu ze środków samorządu województwa to 170 tysięcy złotych.

 

Samorząd województwa wspólnie z 32 samorządami lokalnymi realizuje też program szczepień przeciw pneumokokom skierowany dla najmłodszych mieszkańców regionu. W tym roku obejmiemy nim 2,5 tysiąca dzieci. Czytaj też: Szczepienia przeciw pneumokokom na półmetku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 listopada 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2016 r.