Aktualności

Wizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w Toruniu
Wizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w Toruniu

Finansowa klamra medycznego pakietu stulecia: umowa z EBI podpisana

Ostatni element marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych w Kujawsko-Pomorskiem dopięty. 17 listopada w Warszawie podpisana została umowa kredytowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dotycząca rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Chodzi o blisko 240 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach tzw. planu Junckera. 

 

– Bezpieczeństwo zdrowotne, czerpanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze. Celem jest efektywność i dostępność świadczeń zdrowotnych, choć oczywiście istotne jest też to, że personel medyczny pracować będzie w godnych warunkach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

– To pionierski projekt, który powinien być inspiracją dla pozostałych regionów i państw członkowskich – stwierdził po podpisaniu umowy wiceprezes EBI Vazil Hudák. Podkreślił, że o obecnym zaangażowaniu środków EBI w Kujawsko-Pomorskiem zdecydowała nasza wcześniejsza współpraca inwestycyjna. 

 

W zakończonym już pierwszym etapie naszego medycznego pakietu stulecia, wartym ponad 400 milionów złotych, przeprowadziliśmy inwestycje w wojewódzkich szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Świeciu. Największymi beneficjentami były Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie regionalne Centrum Onkologii. W rozpoczętym już etapie drugim, wartym ponad 340 milionów złotych, zakładamy przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku oraz Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

 

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, placówki bardzo ważnej w regionalnym systemie lecznictwa, to etap trzeci. Inwestycja jest niezbędna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym. W skład struktury lecznicy wchodzą bowiem obecnie także szpitale psychiatryczny i obserwacyjno-zakaźny.

 

 

Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, który pomieści także aptekę, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

 

Podpisana w czwartek umowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera, czyli planu inwestycyjnego dla Europy) dla sektora publicznego w Polsce. Opiewa na 238,5 mln złotych. Na pozostałą część montażu finansowego wartej pół miliarda złotych inwestycji złożą się oprócz tego pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa. Po jej zakończeniu w całym kompleksie będzie prawie tysiąc miejsc hospitalizacyjnych, w tym blisko dwieście psychiatrycznych i czterdzieści w segmencie zakaźnym.

 

Nasza współpraca z EBI dotyczy wszystkich etapów marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych regionu.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 listopada 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2016 r.

 

Ceremonia podpisania umowy z EBI w sprawie środków na rozbudowę WSZ w Toruniu, fot. Mikołaj KurasCeremonia podpisania umowy z EBI w sprawie środków na rozbudowę WSZ w Toruniu, fot. Mikołaj KurasCeremonia podpisania umowy z EBI w sprawie środków na rozbudowę WSZ w Toruniu, fot. Mikołaj KurasCeremonia podpisania umowy z EBI w sprawie środków na rozbudowę WSZ w Toruniu, fot. Mikołaj KurasCeremonia podpisania umowy z EBI w sprawie środków na rozbudowę WSZ w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

 

 

Wizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w ToruniuWizualizacja rozbudowy i modernizacji WSZ w Toruniu