Aktualności

Konferencja w sprawie szczepień przeciw Covid-19 i uruchomienia poradni dla osób, które przeszły koronawirusa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Konferencja w sprawie szczepień przeciw Covid-19 i uruchomienia poradni dla osób, które przeszły koronawirusa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Szczepienia przeciw Covid-19 i poradnia dla ozdrowieńców w szpitalu na Bielanach

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera (WSZ) w Toruniu przygotowuje się do realizacji narodowego programu szczepień. Podmioty lecznicze i apteki do poniedziałku (28 grudnia) mogą zgłaszać pracowników, którym zostanie podany preparat. Podczas czwartkowej (17 grudnia) konferencji, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, dyrektor WSZ Sylwii Sobczak i koordynatora oddziału kardiologii i intensywnej terapii kardiologicznej WSZ Grzegorza Skoniecznego, poinformowano również o uruchomieniu od przyszłego roku pierwszej w województwie poradni post-Covid-19. Pacjenci, którym udało się pokonać koronawirusa, zyskają tam kompleksową opiekę lekarską przyspieszającą ich powrót do pełnego zdrowia.

 

– Wyznaczone szpitale węzłowe, do których należy Wojewódzki Szpital Zespolony Toruniu, zajmą się koordynacją szczepień przeciw Covid-19. To właśnie te placówki odpowiedzialne będą za opracowanie rozwiązań, które umożliwią sprawną i bezpieczną realizację szczepień. Powierzenie szpitalowi tak odpowiedzialnego zadania jest także wyrazem uznania za jego dotychczasowy wkład w walce z pandemią – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

Szczepienia dla pracowników służb medycznych

W procesie uchwalania narodowego programu szczepień rząd ustalił kolejność, w jakiej poszczególne grupy otrzymają preparat. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci oraz pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych i transportu medycznego, a także pracownicy domów pomocy społecznej, wykładowcy i studenci kierunków medycznych. Szpital na Bielanach znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych. Oznacza to, że zorganizuje i przeprowadzi szczepienia przeciw Covid-19 dla swojego personelu (medycznego i niemedycznego) oraz pracowników innych placówek medycznych i aptek. Obecnie trwa procedura zbierania danych osób, które zostaną objęte programem. Zgłoszenia można wysyłać do poniedziałku (28 grudnia). Po zgłoszeniu przez placówkę, pacjent otrzyma e-skierowanie, na podstawie którego będzie mógł zgłosić się na szczepienie. Przed podaniem preparatu przejdzie badanie lekarskie. Szczepienia w WSZ będą kontynuowane i w dalszych etapach (zgodnie z narodowym programem szczepień) obejmą pozostałych mieszkańców regionu.

 

Pierwsza w województwie poradnia post-Covid-19

Specjaliści zajmujący się leczeniem pacjentów z koronawirusem wskazują na długotrwały okres powrotu do zdrowia. Osobom, które przeszły Covid-19 (zarówno objawowo jak i bezobjawowo), przez wiele tygodni towarzyszą bóle w klatce piersiowej, duszność, kaszel, problem z koncentracją, obniżenie tolerancji wysiłku i ból głowy. Z myślą o nich od 1 stycznia 2021 roku w Regionalnym Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu uruchomiona zostanie interdyscyplinarna poradnia post-Covid-19. Chorzy będą mogli skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu kardiologii, pulmonologii, neurologii, psychologii i psychiatrii, zapewniony zostanie im dostęp do rehabilitacji wspomagającej powrót do pełnej sprawności. Wszyscy zgłaszający się zostaną bezpłatnie przebadani i skierowani na odpowiednie leczenie. Informacje dotyczące rejestracji pojawią się wkrótce na stronie internetowej szpitala.

 

Szpitale w regionie w walce z koronawirusem

Kujawsko-Pomorskie dysponuje obecnie 2 tysiącami łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 150  respiratorowymi i 45 łóżkami intensywnej terapii. Najwięcej, 774, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, pełniącym funkcję głównego wojewódzkiego szpitala koordynującego walkę z epidemią. W lecznicach Bydgoszczy jest ich 400, 180 w Toruniu, 140 w szpitalu powiatowym w Radziejowie, który także jest obecnie szpitalem jednoimiennym. W lecznicach Włocławka i pozostałych miast powiatowych mamy po kilkadziesiąt tego typu miejsc, w każdej chwili gotowych na przyjęcie pacjentów. W samych tylko placówkach podległych samorządowi województwa – Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, bydgoskim Centrum Onkologii i Szpitalu im. Popiełuszki we Włocławku – jest obecnie 418 miejsc dla takich chorych.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 grudnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2020 r.

 

Konferencja w sprawie szczepień przeciw Covid-19 i uruchomienia poradni dla osób, które przeszły koronawirusa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja w sprawie szczepień przeciw Covid-19 i uruchomienia poradni dla osób, które przeszły koronawirusa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja w sprawie szczepień przeciw Covid-19 i uruchomienia poradni dla osób, które przeszły koronawirusa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja w sprawie szczepień przeciw Covid-19 i uruchomienia poradni dla osób, które przeszły koronawirusa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP