Aktualności

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Choinki dla krwiodawców

W obliczu epidemii Covid-19 wzrasta zapotrzebowanie na krew niezbędną do ratowania ludzkiego życia. Po raz ostatni w tym roku specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanął na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Dla dawców, którzy w czwartek (17 grudnia) wzięli udział w akcji, mieliśmy niespodziankę – dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu rozdawaliśmy choinki. 

– Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, kiedy w szpitalach przybywa hospitalizowanych. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. Tylko w tym roku udało się zebrać ponad 100 litrów krwi. Wszystkim dawcom dziękujemy za pomoc.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

  • w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
  • w 2019 roku do udziału zgłosiło się 236 dawców, zebrano ponad 100 litrów krwi,
  • w 2020 roku do udziału zgłosiły się 342 osoby, zebrano ponad 130 litry krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

17 grudnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPAkcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPAkcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPAkcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPAkcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPAkcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP