Aktualności

Obchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Obchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W hołdzie Sybirakom

„Minęło tyle lat, a ja ciągle mam przed oczami obozowe sceny, pamiętam obsesyjne uczucie głodu i ścinający krew w żyłach mróz. Jednak żyję. Poraniony i okaleczony fizycznie i psychicznie już na zawsze” – pisał we wspomnieniach chełmżanin Leszek Masłowski. 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, obchodzimy Dzień Sybiraka. Uroczystości z tej okazji odbyły się m.in. w Bydgoszczy i Toruniu.

 

Toruńskie obchody rozpoczęły zawody historyczno-obronne IV Bieg Zesłańca, w których biorą udział uczniowie klas mundurowych. Młodzież rywalizowała w konkurencjach sprawdzających m.in. znajomość wydarzeń historycznych związanych z zesłaniami na Syberię oraz umiejętność cięcia pnia, wynoszenia rannego z pola walki i rozpalenia ogniska.

 

Po południu w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny odprawiona została msza święta, a po nabożeństwie pod płaskorzeźbą Matki Polki Sybiraczki odbyła się uroczystość patriotyczna.

 

Obchody w Bydgoszczy rozpoczęło sobotnie (17 września) nabożeństwo w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Po mszy świętej pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego na Starym Rynku złożone zostały wiązanki kwiatów. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Deportacje Polaków na wschód

 

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy osób. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.

 

Historycy szacują, że na Syberię wywieziono w sumie od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 września 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 września 2022 r.

 

Obchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

 

IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP IV Bieg Zesłańca na Barbarce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP