Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki podczas gotowania z Mateuszem Gesslerem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki podczas gotowania z Mateuszem Gesslerem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina – rozpoczynamy akcję

W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, to inicjatywa zapoczątkowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego w 2009 roku. Tegoroczny Festiwal Gęsiny, który odbędzie się w piątek i sobotę 11-12 listopada, po dwóch latach wraca do podtoruńskiego Przysieka.

 

Akcja „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” to radosne świętowanie i kulinarne doznania. Podczas finałowego Festiwalu Gęsiny będzie można znaleźć wyjątkowe artykuły – regionalne produkty, żywność ekologiczną czy rękodzieło. W Gęsiej Karczmie będą odbywać się degustacje, którym towarzyszyć będą muzyka na żywo i konkursy z nagrodami. Nie zabraknie pokazów prowadzonych przez znanych kucharzy: Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego, Cristiny Catese i Tomasza Purola.

 

Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazuje mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku jest ich 2022. Można je wygrać w konkursach przeprowadzanych przez regionalne i lokalne media. Już wkrótce ogłoszony będzie także konkurs na najlepszą relację z obiadu z gęsiną w roli głównej, konkurs skierowany do kół gospodyń wiejskich, a także konkurs plastyczny dla dzieci.

Najlepsi producenci gęsiny będą mogli zawalczyć o Złoty Półgęsek. Zapoczątkowana w 2012 roku nagroda trafi do małych przedsiębiorców, którzy będą obecni jako wystawcy podczas Festiwalu Gęsiny.

 

Tych, którzy będą woleli pozostać w domach, zaprosimy na Wirtualny Ryneczek. W ofercie znajdą się produkty wystawców biorących udział w Festiwalu Gęsiny. 

 

Więcej szczegółów na temat akcji specjalnych pojawi się wkrótce na naszej stronie www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.czasnagesine.pl.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 września 2022 r.