Aktualności

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Europejskie Dni Dziedzictwa na półmetku

„Połączeni dziedzictwem” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy na spotkania, wystawy, festyny archeologiczne, spacery historyczne, prelekcje i warsztaty.

„Nasze dziedzictwo kulturowe (…) jest tym, co łączy nas z poprzednimi pokoleniami. Historia, zabytki, tradycje, symbole i język budują naszą tożsamość, dają poczucie odrębności i przynależności. [Obchody są okazją] (…) do poznania regionalnego dziedzictwa kulturowego i spojrzenia na nie z nowej perspektywy” – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W najbliższy weekend w regionie atrakcji nie zabraknie dla nikogo. Zapraszamy na wernisaż wystawy „Gorsety kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością w bydgoskiej prasie międzywojennej” do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dzieci zainteresują z pewnością warsztaty połączone z pokazami rzemiosł średniowiecznych „U Piasta Kołodzieja” w Wenecji w powiecie żnińskim.  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zachęca do „Retro spaceru po dawnych fabrykach fajansu”. To tylko niektóre spośród propozycji przygotowanych w ramach odchodów Dni Dziedzictwa.

EDD w Kujawsko-Pomorskiem – informator

Promujące materialne i niematerialne dziedzictwo Starego Kontynentu Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to największy w naszym rejonie świata projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, akcentowanie wspólnych korzeni kultury europejskiej i promocja dialogu międzykulturowego. Koordynatorem programu w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, w naszym regionie za koordynację odpowiada marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

16 września 2022 r.