Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Święto strażaków

Służą wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie. Strażacy zawodowi i ochotnicy w całym regionie obchodzili 4 maja, w dniu świętego Floriana, swoje święto. Samorząd województwa w szerokim zakresie angażuje się we wspieranie strażackich formacji.

– Nasi strażacy są wzorem współdziałania i skutecznego mierzenia się z przeciwnościami. Bywa, że realizując piękną strażacką zasadę „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” narażają siebie, niosąc pomoc innym. Wszystkim strażakom z województwa kujawsko-pomorskiego składam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz serdeczne podziękowania za służbę na rzecz mieszkańców regionu. Oby zawsze wracali z akcji zakończonych szczęśliwie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego czuwa 1,6 tysiąca zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, którzy służą w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych, działających w pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Strażacy ze struktur Ochotniczej Straży Pożarnej to 855 jednostek przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków OSP to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, w  2017 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zanotowano w sumie 31,3 tysiąca zdarzeń, a liczba interwencji wzrosła o 25 procent w stosunku do roku poprzedniego. Jedna szósta wszystkich strażackich akcji to wyjazdy do pożarów. Zdecydowana większość interwencji to wyjazdy do tzw. miejscowych zagrożeń, między innymi wypadków komunikacyjnych, niebezpiecznych awarii, a także interwencji związanych z usuwaniem następstw katastrof naturalnych. W 2017 roku liczba tego rodzaju strażackich akcji wzrosła o 42 procent – wiązało się to przede wszystkim z usuwaniem skutków nawałnicy, która przeszła nad regionem w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 roku.

Więcej o strażackiej statystyce w materiale: Pracowity rok strażaków

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego systematycznie wspiera strażaków z regionu w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz rozbudowie strażackiej infrastruktury. Wkrótce przekażemy kolejne wsparcie:

  • W 2017 roku dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w OSP weszło w sumie 13 nowoczesnych pojazdów: 7 ciężkich i 6 średnich wozów ratowniczo-gaśniczych. Część z nich przeszła chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowej nawałnicy. Wartość projektu to 11 milionów złotych. Więcej
  • Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafiło na budowę strażackiego centrum szkoleniowego w Łubiance (powiat toruński). Obiekt służy strażakom zawodowym i ochotnikom. Przy wzniesionym od podstaw dwukondygnacyjnym budynku z salami wykładowymi i garażami dla wozów bojowych zbudowano wieżę do ćwiczeń praktycznych, ścianę wspinaczkową, boisko i bieżnię. Więcej.
  • Gotowość bojową kujawsko-pomorskich strażaków podniosło wyposażenie jednostek OSP w nowoczesne narzędzia i ekwipunek – w sumie kilkuset zestawów sprzętu niezbędnego przy różnego rodzaju akcjach ratunkowych. W ramach czterech edycji projektu „Ludziom na ratunek” do jednostek OSP trafiło: 59 narzędzi hydraulicznych, 92 motopompy, 49 zestawów ratownictwa medycznego, 49 aparatów do ochrony dróg oddechowych, 24 sanie do ratownictwa lodowego, 27 łodzi, 19 wentylatorów oddymiających, 12 agregatów prądotwórczych, 10 drabin ratowniczych. Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to blisko 7 milionów złotych. Więcej.
  • Po ostatnich nawałnicach samorząd województwa przekazał OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów.
  • Dzięki wsparciu samorządu województwa strażacy ochotnicy z regionu uczestniczyli ostatnio w wyjeździe studyjnym do Stanów Zjednoczonych, podczas którego byli podejmowani przez nowojorskich strażaków. Więcej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 7 maja 2018 r.

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plW 2017 roku dzięki marszałkowskiemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w OSP weszło w sumie 13 nowoczesnych pojazdów: 7 ciężkich i 6 średnich wozów ratowniczo-gaśniczych, fot. Łukasz PiecykW 2017 roku dzięki marszałkowskiemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w OSP weszło w sumie 13 nowoczesnych pojazdów: 7 ciężkich i 6 średnich wozów ratowniczo-gaśniczych, fot. Mikołaj KurasW 2017 roku dzięki marszałkowskiemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w OSP weszło w sumie 13 nowoczesnych pojazdów: 7 ciężkich i 6 średnich wozów ratowniczo-gaśniczych, fot. Mikołaj KurasW 2017 roku dzięki marszałkowskiemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w OSP weszło w sumie 13 nowoczesnych pojazdów: 7 ciężkich i 6 średnich wozów ratowniczo-gaśniczych, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plGotowość bojową kujawsko-pomorskich strażaków podniosło wyposażenie jednostek OSP w nowoczesne narzędzia i ekwipunek – w sumie kilkuset zestawów sprzętu niezbędnego przy różnego rodzaju akcjach ratunkowych, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plGotowość bojową kujawsko-pomorskich strażaków podniosło wyposażenie jednostek OSP w nowoczesne narzędzia i ekwipunek – w sumie kilkuset zestawów sprzętu niezbędnego przy różnego rodzaju akcjach ratunkowych, fot. Andrzej GoińskiWsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafiło na budowę strażackiego centrum szkoleniowego w Łubiance (powiat toruński). Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plPo ostatnich nawałnicach samorząd województwa przekazał OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów, fot. Mikołaj KurasDzięki wsparciu samorządu województwa strażacy ochotnicy z regionu uczestniczyli ostatnio w wyjeździe studyjnym do Stanów Zjednoczonych, podczas którego byli podejmowani przez nowojorskich strażaków, fot. Archiwum UMDzięki wsparciu samorządu województwa strażacy ochotnicy z regionu uczestniczyli ostatnio w wyjeździe studyjnym do Stanów Zjednoczonych, podczas którego byli podejmowani przez nowojorskich strażaków, fot. Archiwum UMDzięki wsparciu samorządu województwa strażacy ochotnicy z regionu uczestniczyli ostatnio w wyjeździe studyjnym do Stanów Zjednoczonych, podczas którego byli podejmowani przez nowojorskich strażaków, fot. Archiwum UM