Aktualności

Jedną z głównych atrakcji Święta Województwa będzie plenerowy koncert „Pod Wspólnym Niebem” za Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (2 czerwca), fot. Adrian Chmielewski k35photo
Jedną z głównych atrakcji Święta Województwa będzie plenerowy koncert „Pod Wspólnym Niebem” za Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (2 czerwca), fot. Adrian Chmielewski k35photo

Święto Województwa – zapraszamy

Zapraszamy na coroczne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Między 1 a 10 czerwca przygotowaliśmy mnóstwo wydarzeń i atrakcji w różnych częściach regionu. W programie m.in. Astrofestiwal, koncerty z udziałem gwiazd, międzypokoleniowe potańcówki i wiele więcej. Rozpoczynamy 1 czerwca nocnym pokazem balonów na placu za Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

 

– Święto Województwa obchodzimy na pamiątkę wizyt w Kujawsko-Pomorskiem patrona naszego regionu, świętego Jana Pawła II. Jak co roku zapraszamy do dobrej zabawy na festynach, piknikach i koncertach w różnych częściach województwa. To wypełnione atrakcjami wydarzenia, które łączą pokolenia ­– zaprasza marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Koncerty

Jedną z głównych atrakcji Święta Województwa jest plenerowy koncert „Pod Wspólnym Niebem” z udziałem gwiazd, który odbędzie się 2 czerwca na toruńskich Jordankach. Piosenki, których motywem przewodnim będzie niebo zaśpiewają między innymi Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka, Natasza Urbańska, Skubas i Sławek Uniatowski. Dzień później (3 czerwca) na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej podczas koncertu „Wyspa kina” usłyszymy muzykę z filmów kręconych w regionie. Wystąpią między innymi Wojciech Waglewski, Sonia Bohosiewicz, Janusz Radek, Daria Zawiałow, Buslaw, Justyna Święc i Joanna Czajkowska-Zoń.

 

W toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa 6 czerwca odbędzie się impreza „Pory Roku Vivaldiego z Mistrzem” z udziałem Orkiestry Kameralnej „Capella Bydgostiensis”, skrzypka Jana Staniendy oraz uczniów szkół muzycznych. Tego samego dnia w Amfiteatrze Opery Nova w Bydgoszczy zaplanowano koncert plenerowy „Operowe rendez-vous” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Nova pod batutą Macieja Figasa i Piotra Wajraka.

 

Po uroczystej mszy świętej w intencji regionu i jego mieszkańców, która odbędzie się 7 czerwca w Bazylice św. Wincentego a Paulo odbędzie koncert „Quo Vadis Domine” pod batutą Piotra Rubika, z najpopularniejszymi pieśniami z oratoriów i innych dzieł kompozytora. Wystąpią między innymi Mateusz Ziółko, Marta Moszczyńska i Zofia Nowakowska.

 

Astrofestiwal

Na kolejną odsłonę Astrofestiwalu, czyli spotkania z kujawsko-pomorskim niebem zapraszamy 9 czerwca do Grudziądza. Na Błoniach Nadwiślańskich wystąpi zespół Feel. Wspólnie ruszymy w kosmiczną podróż podczas muzycznego show „Voices of the Cosmos”, a także multimedialnej prezentacji „Wyprawa na Marsa” poświęconej Czerwonej Planecie. Swój pokaz zaprezentuje również Kosmiczny Teatr Ognia.

 

Potańcówki międzypokoleniowe

W programie wydarzeń znalazły się także plenerowe potańcówki, których poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem starszych i młodszych. Na rynku starego miasta w Chełmnie 8 czerwca wystąpią między innymi Anita Lipnicka i Majka Jeżowska. We Włocławku 9 czerwca przez miasto przejdzie Wielka Parada Orkiestr Dętych Województwa, a na starym rynku zagrają Natalia Kukulska, L.U.C i Rebel Babel, którym towarzyszyć będą Abradab i Karolina Czarnecka. Kolejny raz spotkamy się 10 czerwca w inowrocławskiej muszli koncertowej przy Parku Solankowym. Wystąpi Krystyna Prońko. We wszystkich trzech miastach swoje taneczne show zaprezentuje para Jan Kliment i Lenka Klimentowa – znana z programu telewizyjnego „Taniec z gwiazdami”.

 

Pokaz balonów, Bajkowa Bydgoszcz i inne wydarzenia

To nie wszystkie wydarzenia, które zaplanowaliśmy w ramach naszego święta. Nocny Pokaz Balonów przy akompaniamencie muzycznym przez CKK Jordanki w Toruniu to propozycja na 1 czerwca. W obchody wpisuje się także Michayland czyli festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się 2 czerwca w parku na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.

 

Zapraszamy także na kolejną edycję festynu rodzinnego „Bajkowa Bydgoszcz”, która odbędzie się 3 czerwca na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej.  W programie wydarzenia, organizowanego wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz fundacją „Rozwój UTP” znalazły się między innymi tradycyjna parada uczestników w bajkowych strojach, liczne zabawy, konkursy, emisje bajek, warsztaty naukowe oraz występy artystyczne.

 

Wśród innych atrakcji Święta Województwa są także między inny turniej koszykówki pod gołym niebem we Włocławku (26 maja), Bydgoszczy (2 czerwca) i Toruniu (9-10 czerwca), XV Koncert Kompozytorski „Pięciolinia dla Papieża” w Dworze Artusa w Toruniu (5 czerwca), a także przemierzający region mobilny mural „Piękno jest tu”, przygotowany przez Galerię Rusz, który będzie można własnoręcznie ozdobić w ośmiu miastach województwa.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 maja 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2018 r.

 

Święto Województwa 2018 będziemy obchodzić między 1 a 10 czerwca - plakatProgram nocnego pokazu balonów w ToruniuInformacja o koncercie „Pod wspólnym niebem” w ToruniuInformacja o koncercie „Wyspa kina” w BydgoszczyProgram wydarzeń w ChełmnieProgram wydarzeń we WłocławkuProgram Astrofestiwalu w GrudziądzuProgram wydarzeń w InowrocławiuProgram Święta Województwa