Aktualności

Święto Województwa - plakat

Święto Województwa 2017

Zapraszamy na doroczne obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W programie dziewięciodniowej imprezy (3-11 czerwca) rodzinne pikniki, koncerty z udziałem gwiazd i wiele więcej.

 

– Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego nierozłącznie związane jest postacią patrona naszego regionu, świętego Jana Pawła II. Jak co roku przygotowaliśmy mnóstwo wydarzeń dla mieszkańców i naszych gości. Zapraszamy do dobrej zabawy na festynach, piknikach i koncertach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Święto obchodzimy na pamiątkę wizyty świętego Jana Pawła II w naszym regionie. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał Kujawy i Pomorze: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Główna część uroczystości rozpoczęła się w poniedziałek (5 czerwca) uroczystą sesją sejmiku województwa w Klubie „Stara Remiza” we Włocławku. Kolejną odsłoną oficjalnych obchodów będzie uroczysta msza dziękczynna za zatwierdzenie świętego Jana Pawła II patronem województwa, która odbędzie się w środę (7 czerwca) w toruńskiej katedrze śś. Janów.

 

 

W kolejnych dniach czeka nas jeszcze więcej atrakcji. Prawdziwym hitem będzie zaplanowany na piątek (9 czerwca) koncert „Pod wspólnym niebem” na scenie plenerowej CKK Jordanki w Toruniu. Wystąpią Kayah, Katarzyna Nosowska, Mariusz Lubomski, Grubson, Julia Pietrucha, Katarzyna Groniec i Ania Dąbrowska. Zapraszamy też między innymi na Regionalną Fiestę Balonową w Toruniu, Defiladę Sił Dętych w Bydgoszczy, Astrofestiwal w Radziejowie, koszykówkę we Włocławku oraz rodzinne pikniki z potańcówkami w Bydgoszczy i Grudziądzu. W obchody święta wpisują się także koncerty: Pory Roku Vivaldiego i „Pięciolinia dla Papieża” w Toruniu oraz „Chóry na fali” w Bydgoszczy.

 

Od 5 do 7 czerwca między Bydgoszczą, Toruniem a Włocławkiem kursuje specjalny Pociąg Papieski. Patronowi województwa został też poświęcony mural autorstwa Andrzeja Poprostu, który z okazji Święta Województwa powstał na ścianie kamienicy przy Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego 25 we Włocławku.

 

Podczas Święta Województwa upamiętniamy też postać Władysława Raczkiewicza – konferencja naukowa oraz uroczyste otwarcie wystawy poświęconej ostatniemu wojewodzie pomorskiemu i pierwszemu prezydentowi RP na uchodźstwie odbyły się 6 czerwca w Toruniu.

 

 

Czytaj też: Sprawdź, co wiesz o województwie

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 maja 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2017 r.