Aktualności

Plakat Święto Województwa 2015

Święto Województwa 2015

Zapraszamy do udziału w obchodach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego!  W programie wydarzeń pikniki, koncerty, festiwale oraz liczne imprezy towarzyszące. Zaczynamy w czwartek regatami wiślanym z Włocławka przez Toruń i Solec Kujawski do Bydgoszczy (28-30 maja).

 

– Święto Województwa na trwałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Kujawach i Pomorzu. Bogatą ofertę odbywających się w całym regionie imprez kulturalnych, sportowych i integracyjnych kierujemy do wszystkich mieszkańców regionu i naszych gości. Oficjalne uroczystości odbędą się w tym roku Bydgoszczy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wiele atrakcji jeszcze w tym tygodniu. Obchody rozpoczną 50. Długodystansowe Regaty Wiślane „Twarzą do Wisły” (28-30 maja), którym będą towarzyszyły rodzinne pikniki oraz koncerty. Trzy dni (29-31 maja) będą bawić się uczestnicy „Majówki na trawie” na Rynku Głównym w Grudziądzu. W niedzielę (31 maja) odbędą się rodzinne pikniki w ośmiu parkach krajobrazowych, festyn „Bajkowa Bydgoszcz” na Wyspie Młyńskiej, Kujawsko-Pomorski Piknik Żużlowy na toruńskiej Motoarenie oraz koncert w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego w Parku Solankowym.

 

W ramach wtorkowych (2 czerwca) oficjalnych obchodów w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa. Uroczystość uświetni koncert muzyki Michała Lorenza z udziałem kompozytora, podczas którego wykonana zostanie suita „Światło Prawdy” napisana w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczysta msza święta w intencji mieszkańców województwa odbędzie się 7 czerwca w bydgoskiej katedrze. W nurt oficjalnych uroczystości wpisuje się także zaplanowana na 9 czerwca Gala Nagród Marszałka.

 

Obchody Święta Województwa to prawdziwa uczta dla melomanów. Festiwal „Blues na Świecie” (29-30 maja), „Koncerty balkonowe” w Bydgoszczy (1 czerwca), Świętojański Festiwal Organowy w Toruniu (31 maja-5 lipca), Katedralne Koncerty Organowe we Włocławku (1-22 czerwca), „Pięciolinia dla Papieża” w Toruniu (10 czerwca) oraz „Dobry koncert” we Włocławku (13 czerwca) i koncerty carillonowi (25-28 czerwca) to tylko niektóre z muzycznych wydarzeń zaplanowanych na najbliższe tygodnie. Wśród nich są także występy Rafała Blechacza w Nakle nad Notecią (18 czerwca) oraz Bydgoszczy (20 czerwca) z okazji 10. rocznicy zwycięstwa pianisty w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

 

W programie obchodów także wiele innych wydarzeń. Wśród nich drzwi otwarte w instytucjach kultury samorządu województwa (5-12 czerwca), kolejna edycja „Śniadania na trawie” na Rynku Nowomiejskim w Toruniu (6 czerwca), Astrofestiwal w Kruszwicy (13 czerwca), Festiwal Chleba i Soli w Ciechocinku (19-21 czerwca) oraz XXI Konkurs Pojazdów Konnych w Lubostroniu (21 czerwca). Świętu Województwa towarzyszą także wystawy: Marka Czarneckiego „Przestrzenie 3D Kujawsko-Pomorskiego”, Daniela Pacha „Okiem orła” oraz Galerii Rusz „Lubię tu Być”.

 

Województwo kujawsko-pomorskie powstało 1 stycznia 1999 roku z połączenia trzech województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego (akt powołania województwa tutaj). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przypadające co roku 7 czerwca, obchodzimy od 2008 roku. 7 czerwca to data, która za sprawą pielgrzymek św. Jana Pawła II symbolicznie łączy trzy największe miasta regionu: Włocławek, który papież odwiedził tego dnia w czasie pielgrzymki w 1991 roku oraz Bydgoszcz i Toruń, które znalazły się na trasie papieskiej pielgrzymki w 1999 roku.

 

Program obchodów w załączniku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 maja 2015 r.