Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras

Architektura z energią

Znamy już najlepsze przedsięwzięcia inwestycyjne wskazane w pierwszym z dwóch tegorocznych konkursów architektonicznych „Architektura z energią”. Wyróżniamy w nim projektantów, inwestorów i wykonawców budynków powstałych lub zmodernizowanych do końca roku 2013, w których zastosowano energooszczędne rozwiązania oraz odnawialne źródła energii. Gala nagród dziś (27 maja).

 

Za najciekawsze realizacje komisja konkursowa uznała termomodernizację budynku dydaktycznego Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy; przebudowę pomieszczeń górnych kondygnacji w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu; nowo powstały budynek pod usługi medyczne (z mieszkaniem dla właściciela) przy ul. Nakielskiej 327 w Bydgoszczy; dom jednorodzinny przy ul. Swarzewskiej 26 w Bydgoszczy.

– Konkursy architektoniczne, wskazywanie dobrych praktyk projektowania, także w dziedzinie oszczędności energii, to najlepsze sposoby poszukiwania wyjściowych propozycji późniejszych działań inwestycyjnych. Debata na ten temat ładu przestrzennego, ładu urbanistycznego i architektury oraz edukacja społeczeństwa w tej sferze zaowocują, mam nadzieję, w nieodległej przyszłości piękniejszym krajobrazem, w którym będziemy się dobrze czuli i którego nie będziemy się wstydzić – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.   

Po sukcesie ogłoszonego jesienią 2014 konkursu na projekt domu jednorodzinnego nawiązującego do regionalnych tradycji (oraz harmonizującego z krajobrazem i otoczeniem kulturowym), na który swoje projekty nadesłali architekci i zespoły projektowe z całego kraju, w tym roku ogłosiliśmy dwa kolejne konkursy architektoniczne, które w imieniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego prowadzą oddziały bydgoski i toruński Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pierwszy z nich, ten właśnie rozstrzygnięty, dotyczy realizacji zakończonych do końca 2013 roku. W drugim, w którym ocenie poddawane są obiekty oddane do użytku w roku 2014, zwycięzców poznamy podczas gali 23 czerwca.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

27 maja 2015 r.

 

 

Fot. Mikołaj Kuras