Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej Goiński
Obchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Święto Niepodległej

Obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Jednym z wydarzeń był marszałkowski koncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami”  w auli głównej UMK w Toruniu. Świętowaliśmy także podczas imprez związanych z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”.

 

Środowe (11 listopada) uroczystości Święta Niepodległości w Bydgoszczy rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w bydgoskiej katedrze. Następnie  pod pomnikiem Wolności odbyły się uroczystość patriotyczna oraz koncert orkiestry wojskowej. W obchodach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Szereg wydarzeń odbył się na bydgoskim Starym Rynku i w okolicach. W programie znalazły się między innymi odtworzenia historyczne, przemarsze ułanów, koncert pieśni patriotycznych oraz Bieg Niepodległości. Niepodległościowe imprezy przygotowały także między innymi Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskie Centrum Kultury, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, hotel Pod Orłem, hotel Ratuszowy, 12 Kamienica, Muzeum Farmacji Apteki pod Łabędziem oraz Filharmonia Pomorska.

 

Program wydarzeń w Bydgoszczy

 

W Toruniu obchody rozpoczęły się już we wtorek (10 listopada). Złożono kwiaty pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921 oraz odsłonięto nagrobek Jakuba Suleckiego na Cmentarzu Komunalnym nr 1. Otwarto również wystawę poświęconą asowi polskiego lotnictwa Stanisławowi Skalskiemu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Odbył się też koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu, podczas przemarszu z pochodniami z Rynku Nowomiejskiego pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Także we wtorek w auli głównej UMK w Toruniu odbył się zorganizowany przez Urząd Marszałkowski koncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami” z udziałem Krzysztofa Respondka, solistów i muzyków Filharmonii Pomorskiej pod kierunkiem Bernarda Chmielarza oraz chórzystów zespołu Georgian Voices z Gruzji. Poza repertuarem przygotowanym przez artystów odbyło się również wspólne śpiewanie znanych polskich pieśni z towarzyszeniem muzyków i solistów filharmonii. WIĘCEJ.

 

Drugi dzień uroczystości (11 listopada) w Toruniu rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, po którym odbyła się uroczysta msza święta w kościele garnizonowym. Po niej zebrani przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna. W obchodach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz radni województwa Jacek Gajewski, Przemysław Przybylski oraz Waldemar Przybyszewski.

 

W dniu Święta Niepodległości (11 listopada) w Toruniu odbył się także piknik historyczny na Rynku Staromiejskim. W programie znalazły się popisy w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pokazy sprzętu wojskowego. Ulicami Torunia jeździł zabytkowy tramwaj, w którym śpiewano pieśni patriotyczne. Wieczorem w Auli UMK odbył się koncert The Wall Show z muzyką zespołu Pink Floyd. Kolejny akcent toruńskich obchodów to piątkowy (13 listopada) Koncert Polski w Dworze Artusa.

 

Program wydarzeń w Toruniu

 

Wśród uczestników uroczystości rozdawaliśmy okazjonalne śpiewniki oraz butony. Trzy toruńskie pomniki, gen. Józefa Hallera, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza zostały udekorowane biało-czerwonymi kokardami przygotowanymi w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Narodowemu Świętu Niepodległości towarzyszyły wydarzenia zorganizowane w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”: festiwal gęsiny w Przysieku, Świętomarciński festiwal gęsiny w Rypinie i gęsinowy festyn z Bydgoszczy. Więcej na ten temat w naszej zakładce oraz na stronie czasnagesine.pl.

 

Do pobrania:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 listopada 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2015 r.

Przygotowanie kotylionów w GiOPTD w Toruniu, fot. Mikołaj KurasPrzygotowanie kotylionów w GiOPTD w Toruniu, fot. Mikołaj KurasPrzygotowanie kotylionów w GiOPTD w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras


 

Obchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

 

Koncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Mikołaj KurasKoncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Mikołaj KurasKoncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Mikołaj KurasKoncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Mikołaj KurasKoncert „Kujawsko-pomorskie śpiewanie z gwiazdami” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Mikołaj Kuras

 

Dekorowanie pomników biało-czerwonymi kokardami przygotowanymi w GIOPTD w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiDekorowanie pomników biało-czerwonymi kokardami przygotowanymi w GIOPTD w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiDekorowanie pomników biało-czerwonymi kokardami przygotowanymi w GIOPTD w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiDekorowanie pomników biało-czerwonymi kokardami przygotowanymi w GIOPTD w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

 

Obchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Święta Niepodległości w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

 

Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta BydgoszczyObchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta BydgoszczyObchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta BydgoszczyObchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta BydgoszczyObchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta BydgoszczyObchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta BydgoszczyObchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy, materiały prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy