Aktualności

Fot. Boisko w Kłobii w gminie Lubraniec, fot Jacek Smarz
Fot. Boisko w Kłobii w gminie Lubraniec, fot Jacek Smarz

Region w sportowej czołówce

Kujawsko-Pomorskie jest wśród krajowych liderów zarówno pod względem liczby organizowanych imprez sportowych, jak i ich uczestników. Przodujemy też w innych sportowych statystykach. Samorząd województwa przygotowuje Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu – swoistą mapę drogową dla sportu i aktywności fizycznej w naszym regionie.

 

W Kujawsko-Pomorskiem stawiamy na sport i sportowców, ruch i aktywność. Budujemy sale gimnastyczne, boiska i stadiony, sprowadzamy do regionu prestiżowe zawody z najwyższej światowej półki, pomagamy też w organizacji cieszących się wielką popularnością imprez dla amatorów. Systematycznie wspieramy rozwój sportowych talentów fundując stypendia, przyznając nagrody oraz pomagając w działalności klubów sportowych – wymienia marszałek Piotr Całbecki.

 

Według danych GUS w 2014 roku w Kujawsko-Pomorskiem odbyło się 419 imprez sportowych (więcej tego rodzaju wydarzeń zorganizowano tylko w województwie śląskim). Uczestniczyło w nich 1,3 miliona osób (o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej), co daje nam piątą lokatę w kraju. W klubach sportowych województwa ćwiczyły  52 tysiące osób. Pod względem liczby osób uprawiających daną dyscyplinę sportową nasz region stoi na podium w kolarstwie szosowym, wioślarstwie, kajakarstwie klasycznym, tańcu sportowym, sportach lotniczych i windsurfingu. Infografika GUS.

 

Kujawsko-Pomorskie znalazło się także wśród liderów rządowo-samorządowego programu budowy kompleksów sportowych Orlik (więcej). W całym regionie powstało w sumie 213 takich boisk (więcej działa tylko w Wielkopolsce i na Mazowszu). Region jest też w czołowej czwórce województw, które wykorzystały w 100 procentach ubiegłoroczne środki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a ponadto zaabsorbowały dodatkowe wsparcie finansowe niewykorzystane przez inne województwa.

 

Nowe obiekty sportowe, które powstały na Kujawach i Pomorzu w latach 2008-2015:

  • 213 orlików,
  • 75 hal sportowych i sal gimnastycznych,
  • 23 boiska wielofunkcyjne,
  • 17 boisk piłkarskich,
  • 11 bieżni lekkoatletycznych,
  • 10 krytych pływalni,
  • 7 centrów sportowych.

 

W ogólnopolskiej klasyfikacji klubów sportowych za ubiegły rok po raz trzeci z rzędu liderem rankingu został CWZS Zawisza Bydgoszcz. W klasyfikacji gmin na 5 miejscu uplasowała się Bydgoszcz (więcej). Region jest także wśród liderów jeśli chodzi o wykorzystanie środków na realizację programów sportu powszechnego skierowanych do najmłodszych. Do Kujawsko-Pomorskiego trafiło 12,9 procent kwoty przeznaczonej na te zadania przez resort sportu w ubiegłym roku. Wyprzedziło nas tylko województwo dolnośląskie. W tym roku w programie „Multisport” uczestniczy ponad 2 tysiące uczniów (więcej), z zajęć nauki pływania w ramach Programu „Umiem Pływać” korzysta 5,5 tysiąca uczniów, a na zajęcia wychowania fizycznego w ramach programu „Mały Mistrz” uczęszcza 4 tysiące maluchów z klas pierwszych szkół podstawowych.

 

W tej chwili trwają prace nad Kujawsko-Pomorskim Programem Rozwoju Sportu – strategicznym dokumentem, w którym oprócz diagnozy sportu na Kujawach i Pomorzu, znajdzie się plan realizacji polityki rozwoju w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w regionie do 2020 roku oraz w dalszej perspektywie czasowej. Przygotowanie programu zakłada Strategia Rozwoju Województwa 2020+.

 

Diagnoza sytuacji sportu na Kujawach i Pomorzu powstaje w ramach projektu „Obywatele dla aktywności”, czyli serii konsultacji społecznych, spotkań z ekspertami i badań (więcej). Dotychczas w odbyły się cztery konferencje wojewódzkie oraz cykl konsultacji powiatowych: w Tucholi, Żninie, Ciechocinku i Brzoziu (powiat brodnicki). W Bydgoszczy przeprowadzono spotkania eksperckie o tematyce: „sport wyczynowy”, „sport i nauka”, „sport i zdrowie”. Zlecono także studia przypadku – dogłębną analizę sportu w: Radziejowie, Dobrzyniu nad Wisłą, Kowalewie Pomorskim, Mroczy, Łubiance, Bydgoszczy, Rypinie i Inowrocławiu. Przeprowadzono też badania ankietowe wśród jednostek samorządu terytorialnego – odpowiedzi nadesłało 91 gmin i 16 starostw powiatowych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2015 r.