Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Światowy Dzień Chorego

Obchodziliśmy ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego, będący wezwaniem do refleksji i działania na rzecz lepszej powszechnej opieki medycznej i humanizmu w służbie zdrowia. Marszałek Piotr Całbecki odwiedził 11 lutego podopieczne prowadzonego przez siostry serafitki Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, jednej z dwóch tego typu placówek, które podzielą się dochodem z tegorocznego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego.

 

– Każdy z nas jest wezwany do takiej refleksji i do wielkodusznych darów bezinteresownej miłości bliźniego. Takim darem może być wolontariat, może nim też być wsparcie materialne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Misją dysponującej 86 łóżkami placówki jest całodobowa opieka nad osobami, które potrzebują jej ze względu na stan zdrowia lub wiek. Swoim podopiecznym siostry zapewniają też pomoc lekarską i pielęgniarską oraz wsparcie fizjoterapeutów, psychologów, terapeuty zajęciowego i logopedy, a także wsparcie duszpasterskie, w tym możliwość codziennego uczestnictwa we mszy świętej. Podstawą przyjęcia do zakładu jest skierowanie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza prowadzącego w szpitalu.

 

Przypadająca na ośrodek część dochodu z Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego zostanie przeznaczona na odnowienie i reorganizację przestrzeni ogrodu będącego ulubionym miejscem wypoczynku i spotkań podopiecznych oraz zainstalowanie dodatkowej windy z myślą o osobach poruszających się na wózkach. 

 

 

Światowy Dzień Chorego to święto w Kościele katolickim ustanowione przez św. Jana Pawła II. W tym roku obchodzony jest po raz 27., pod zaczerpniętym z Nowego Testamentu hasłem „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8). Obchody centralne odbywają w Kalkucie w Indiach.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 lutego 2019 r.

ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2019 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki z wizytą u podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP