Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Marszałkowski Bal Dobroczynny (zdjęcia)

IX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj Kuras
IX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj Kuras

Dziewiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w minioną sobotę (2 lutego) w CKK Jordanki w Toruniu. Środki zebrane podczas imprezy trafią do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek w Toruniu i prowadzonego przez szarytki Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, zasilą też konta dwóch misji niosących pomoc potrzebującym w Zambii i Syrii. Można jeszcze zasilić konto zbiórki - podajemy numer konta.

 

Dochód z licytacji głównej, podczas której można było nabyć także worki z nieznaną zawartością, wyniósł 91 755 złotych. Za najwyższą kwotę, 38 tysięcy złotych, poszedł obraz Louisa Debrasa „Szlachcic (muszkieter królewski) w stajni”. Wylicytował go Wojciech B. Sobieszak prezes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific. Z licytacji cichej uzyskano 99 tysięcy złotych. "Koty w worku" oddaliśmy za 4, 4,5 i 5,5 tysiąca złotych - w środku były voucher na wyjazd do Szkocji dla dwóch osób, voucher na dwuosobowy pobyt weekendowy w jednym z hoteli w Ciechocinku oraz słój miodu.

 

Na licytacji głównej znalazły się także m. in. kolekcjonerskie bogato zdobione wydanie Pisma Świętego w szesnastowiecznym tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka (poszło za 14 tysięcy złotych), naszyjnik i bransoletka z perłami od Katarzyny Groniec (kosztowały nabywcę 3,5 tysiąca złotych), akwaforta Krystyny Szalewskiej (11,5 tys.), stolik gerydon z XIX wieku (ponad 3,5 tys. złotych). Wśród przedmiotów, które można było nabyć podczas licytacji cichej były między innymi rekwizyty z najnowszego filmu Agnieszki Holland „Mr. Jones” (płaszcz głównego bohatera i grafika), które wylicytowano za 800 i 950 złotych. 

 

Ostateczna zebrana w tym roku kwota  znana będzie do końca lutego. Również do końca lutego można jeszcze dokonać wpłaty na konto balu: 46 1600 1462 1027 4168 6000 0003 (w tytule prosimy wpisać: IX Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

 

Zachęcamy do korzystania ze zdjęć z balu:

Część 1 - https://fromsmash.com/baldobroczynny20191

Część 2 - https://fromsmash.com/baldobroczynny20192

Autorzy: Mikołaj Kuras, Andrzej Goiński, Szymon Zdziebo/Tarantoga.pl

 

- Bal jest nie tylko wyborną zabawą, ale przede wszystkim okazją do dzielenia się sercem. W tym roku dochód przeznaczymy na funkcjonowanie dwóch domów pomocy społecznej – w Toruniu i w Świeciu. Obie te placówki niosą pomoc osobom potrzebującym codziennej opieki i pielęgnacji. Dziękuję siostrom je prowadzącym za wielkie serce, które ofiarowują swoim podopiecznym. Stało się już tradycją, że część dochodu przeznaczymy też na wsparcie potrzebujących za granicą. Podobnie jak w zeszłym roku, będziemy wspierać prowadzoną przez księdza z regionu misję w Zambii. Drugi szlachetny cel to pomoc dla franciszkanów w prowadzeniu domu dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

- Dobro pomnaża się kiedy się je dzieli. Takie jest przesłanie tego balu, stąd kolejna jego edycja. Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być i już dziękujemy za pomoc, która będzie dużym wsparciem dla naszej placówki – powiedziała s. Natalia Marcelina Brzezińska, dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu.

 

- Święty Jan Paweł II powiedział, że człowieka mierzy się miarą jego serca. Wierzę w to, że wszyscy uczestnicy balu łącznie z panem marszałkiem to ludzie wielkiego serca. Ludzie, którzy dostrzegają osoby niepełnosprawne, osoby chore, którzy dostrzegają w nich przede wszystkim ich wartość i godność. Za to jesteśmy wdzięczni i cieszymy, się że dzięki państwa obecności jakość życia ludzi chorych i cierpiących o wiele się poprawi – powiedziała s. Aleksandrą Lisiak dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Świeciu.

 

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył milion dwieście tysięcy złotych. Z pomocy skorzystało dotychczas 12 instytucji z regionu oraz dwie misje zagraniczne.

 

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych dwóch instytucji w regionie:

  • Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu prowadzonego przez siostry serafitki (ul. Paderewskiego 2). W placówce przebywa 86 osób przewlekle chorych, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia potrzebują całodobowej pielęgnacji i opieki. Z pieniędzy zebranych podczas balu siostry planują zakupić wózki inwalidzkie oraz platformy schodowe, a także zmodernizować ogród do celów rehabilitacyjnych.
  • Domu Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (ul. Wojska Polskiego 128). Obecnie mieszka w nim 40 osób, wymagających pomocy z uwagi na podeszły wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność. Uzyskaną pomoc siostry szarytki chcą przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptację pomieszczeń piwnicznych do terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Rozmowy z siostrami prowadzącymi placówki: Marceliną Brzezińską, dyrektorem ZOL w Toruniu oraz Aleksandrą Lisiak, dyrektorką DPS w Świeciu.

 

Wsparcie pomoże również:

  • polskiej misji w Zambii. Misjonarze, wśród których jest ks. Wojciech Łapczyński z Chełmży, prowadzą tu ośrodek zdrowia oraz placówki edukacyjne,
  • ośrodkowi dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii, prowadzonemu przez oo. Franciszkanów.

Czytaj też: Beneficjenci Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego

 

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas charytatywnej aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia zaangażowały się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazały wartościowe przedmioty na licytację. W tym roku blisko 150 darczyńców podarowało na aukcję około 200 przedmiotów -  między innymi rękodzieło, ceramikę, dzieła sztuki, biżuterię, ciekawe wydawnictwa i kosze z produktami tradycyjnymi.

 

Podobnie jak przed rokiem Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Udział w zabawie wzięło 220 par – najwięcej w historii balu. Oprawę muzyczną zapewniły Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru byli Katarzyna Groniec i Jan Kliment z żona Lenką, wystąpił także obchodzący jubileusz 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Czytaj też: Ponad 200 par na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym

 

Więcej szczegółów na temat Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • do 12 instytucji w regionie oraz 2 misji zagranicznych trafił dochód z dotychczasowych edycji imprezy,
  • 1,2 miliona złotych to suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu,
  • blisko 130 osób znajduje się pod opieką instytucji, które są beneficjentami tegorocznego balu
  • blisko 150 darczyńców przekazało 200 przedmiotów na tegoroczną balową aukcję charytatywną,
  • goście zasiedli przy 38 stołach i bawili się na parkiecie o powierzchni 225 metrów kwadratowych,
  • blisko 80 wykonawców uczestniczyło przygotowaniu oprawy artystycznej wydarzenia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 lutego 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2019 r.

 

IX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Mikołaj KurasIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiIX Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone