Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Światowy Dzień Chorego

Obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego (11 lutego) – katolickie święto będące wezwaniem do refleksji i działań na rzecz lepszej powszechnej opieki medycznej i humanizmu w służbie zdrowia. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w mszy w intencji chorych i medyków w toruńskim kościele ojców redemptorystów, a następnie połączył się online z 49 domami pomocy społecznej (DPS) w całym regionie.

 

– Pandemia pokazuje jak bardzo potrzebna jest solidarność w obliczu choroby i związanego z nią zagrożenia, jak bardzo zależymy od innych, od wspólnoty, od bezinteresownych darów miłości bliźniego. Wierzę, że obecne doświadczenia mogą uczynić nas lepszymi ludźmi, bardziej wrażliwymi, bardziej pomocnymi. Troska o słabszych, o cierpiących jest miarą cywilizacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

Celem online’owego spotkania gospodarza województwa z kierownictwami DPS-ów w całym regionie była m.in. ocena na ile wsparcie dla tych instytucji w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego pozwala im lepiej funkcjonować w sytuacji epidemii Covid-19, a także rozeznanie tego, co jeszcze – w ramach środków i możliwości, którymi dysponuje samorząd województwa – możemy dla nich zrobić. Spotkanie przygotowane zostało m.in. przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który na polecenie marszałka przygotowuje dedykowane DPS-om zakupy koncentratorów tlenu, stacji do dezynfekcji rąk, „szytych na miarę” śluz dezynfekcyjnych i termometrów bezdotykowych.

 

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje obecnie 49 DPS-ów (dla osób w podeszłym wieku, dla przewlekle chorych, dla niepełnosprawnych intelektualnie i dla niepełnosprawnych fizycznie). Korzysta z nich łącznie 4,5 tysiąca osób. Jako grupa DPS-y są  największym ze wszystkich instytucji pomocowych odbiorcą naszych działań w ramach pakietu antykryzysowego.

 

Marszałkowski pakiet antykryzysowy dla DPS-ów

  • środki ochrony osobistej za 10 mln zł
  • dopłaty do wynagrodzeń personelu (17 mln zł, 2,5 tys. osób)
  • urządzenia do oczyszczania powietrza (99)
  • urządzenia do dezynfekcji rąk (99)
  • lampy bakteriobójcze (200)
  • wsparcie poprzez zakupy w firmach społecznych (środki ochrony osobistej, catering, pościel, soki i ozonowanie pomieszczeń dla 27 DPS-ów) o łącznej wartości 284 tys. zł

 

Światowy Dzień Chorego to święto w Kościele katolickim ustanowione przez św. Jana Pawła II. W tym roku obchodzony jest po raz 29., jego mottem są słowa z Ewangelii św. Mateusza „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”. „Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską” – napisał w tegorocznym orędziu na obchody Dnia Chorego papież Franciszek.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2021 r.

 

Światowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w kościele redemptorystów w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, online'owe spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z kierownictwami DPS-ów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, online'owe spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z kierownictwami DPS-ów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, online'owe spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z kierownictwami DPS-ów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPŚwiatowy Dzień Chorego, online'owe spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z kierownictwami DPS-ów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP