Aktualności

Grupa zapustna z Kruszyna 2019 r., fot. J. Czerwiński
Grupa zapustna z Kruszyna 2019 r., fot. J. Czerwiński

Niech żyje Koza! Niech żyją zapusty! Niech żyje zabawa!

W ostatni tydzień karnawału Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przygotowało coś specjalnego. Z dwuodcinkowego cyklu „Z kozą na zapusty” dowiedzą się Państwo więcej o zwyczaju kolędowania grup zapustnych, inaczej nazywanym „chodzeniem z kozą”, o postaciach występujących w grupach, a w części warsztatowej nauczymy się jak samodzielnie wykonać jedną z najważniejszych maszkar zwierzęcych – kozę.

 

Kujawskie zapusty to żywy do dziś zwyczaj obchodzenia domostw przez grupy przebierańców pod koniec karnawału, nazywany powszechnie „chodzeniem z kozą”. Najwięcej grup zapustnych działa w okolicach Włocławka, Lubrańca, Lubania, Boniewa, Izbicy Kujawskiej, Osięcin, Bądkowa, Inowrocławia, Kruszwicy. 30 grudnia 2020 r. zwyczaj został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

 

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

 

11 lutego 2021 r.

 

Grupa zapustna z Kruszyna 1966 r., fot. Z. PietrzykowskaGrupa zapustna z Kruszyna 2019 r., fot. J. CzerwińskiGrupa zapustna z Szymborza 2012 r, fot. M. KwiatkowskiGrupa zapustna z Wichrowic, 1987 r., fot. J. Sieraczkiewicz