Aktualności

Położony las w rejonie Mierucina w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Położony las w rejonie Mierucina w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Straty po nawałnicach i nasza pomoc na Konwencie Marszałków

Podczas odbywającego się 14 i 15 września posiedzenia Konwentu Marszałków Województw przedstawiliśmy zasady działania naszego regionalnego funduszu solidarności, czyli stowarzyszenia Salutaris, które sprawdziło się podczas niesienia pomocy w rejonach dotkniętych niedawnym kataklizmem w północnej i północno-zachodniej części województwa. Do Pamiętowa w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim trafił już pierwszy z dwudziestu zakupionych przez samorząd województwa w pełni wyposażonych domów mobilnych typu holenderskiego. 

 

Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Salutaris powstało z inicjatywy marszałkowskiej administracji województwa kujawsko-pomorskiego, by na zasadzie solidaryzmu i wzajemnego wsparcia nieść pomoc w obliczu klęsk żywiołowych i innych katastrof. Jego członkami są samorządy terytorialne wszystkich szczebli w całym regionie. Za jego pośrednictwem samorząd województwa uruchomił pomoc dla społeczności na terenach dotkniętych skutkami nawałnic. Założona wartość wsparcia to 1,6 mln złotych, uruchomiliśmy już jedną trzecią tej sumy.

 

Na początku akcji ratunkowej przekazaliśmy interweniującym w tych rejonach formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej sprzęt do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz pół tysiąca  specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję paczek z pomocą doraźną i wyprawek szkolnych dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji.

 

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie rodzinom, których zrujnowane przez żywioł domy nie nadają się do zamieszkania, dachu nad głową na czas potrzebny do ich odbudowy. Pierwsza z nich – w Pamiętowie w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim – otrzymała już w pełni wyposażony ponadczterdziestometrowy dom mobilny typu holenderskiego, z dwiema sypialniami, salonem z miejscami do spania, łazienką z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnią oraz gazowym centralnym ogrzewaniem. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy. Łącznie przekażemy potrzebującym 20 takich domów, które sfinansujemy z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały nam w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski. Szerzej  

 

Przygotowujemy też pomoc w odbudowie domów i zakupie sprzętu gospodarstwa domowego (według wskazań gminnych ośrodków pomocy społecznej) oraz bezpłatne ferie zimowe dla dzieci.

 

 

Konwent Marszałków zebrał się tym razem w Uniejowie w województwie łódzkim. Gośćmi posiedzenia są m. in. wiceprzewodniczący unijnego Komitetu Regionów Markku Markkula, Christopher Todd z Komisji Europejskiej i wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Wśród tematów m. in. rządowa aktualizacja Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 września 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2017 r.

 

Położony las w rejonie Mierucina w gminie Sośno, fot. Tymon Markowski dla UMWKPKonwent Marszałków w Uniejowie, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Konwent Marszałków w Uniejowie, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Konwent Marszałków w Uniejowie, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Konwent Marszałków w Uniejowie, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Konwent Marszałków w Uniejowie, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Konwent Marszałków w Uniejowie, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Pierwszy dom mobilny typu holenderskiego dotarł do mieszkańców Pamiętowa w gminie Kęsowo, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPierwszy dom mobilny typu holenderskiego dotarł do mieszkańców Pamiętowa w gminie Kęsowo, fot. Andrzej Goiński/UMWKP