Aktualności

101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras
101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras

Sto posiedzeń zarządu województwa

Zarząd województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele podsumował w środę (22 lutego) sto swoich posiedzeń. W ciągu ponad dwóch lat nasz regionalny odpowiednik rady ministrów podjął ponad 5 tysięcy uchwał i innych decyzji.

 

W skład pięcioosobowego zarządu województwa ­­– jednego z dwóch (obok sejmiku) organów regionalnego samorządu – wchodzą marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałkowie Dariusz Kurzawa i Zbigniew Ostrowski oraz członkowie zarządu Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść. Pierwsze posiedzenie w tym składzie odbyło się 10 grudnia 2014 roku. Od tego czasu zarząd podjął 4406 uchwał, przygotował 337 projektów uchwał sejmiku, wydał 646 postanowień i przyjął 96 stanowisk.

 

Mamy na koncie sporo decyzji, które przyczyniają się do rozwoju naszego regionu. Najważniejszy cel, który osiągnęliśmy to przygotowanie całego województwa do implementacji środków z Unii Europejskiej – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki – Przyjęliśmy ambitną strategię wdrażania tych funduszy w oparciu o politykę terytorialną, w ramach której dużą część decyzji, na co te pieniądze wykorzystać, oddaliśmy samorządom powiatowym i gminnym. 

 

– Duże inwestycje najbliższych lat dotyczą przede wszystkim dróg. Na modernizacje 14 odcinków tras wojewódzkich planujemy wydać około 600 milionów złotych z naszego RPO. Kolejne 300 milionów złotych ze środków własnych przeznaczymy na remonty nawierzchni na pozostałych odcinkach, które dotąd nie zostały objęte inwestycjami. Kolejny ważny obszar wspierania zadań na drogach to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

W sensie systemowym województwo kujawsko-pomorskie jest dziś najlepiej zorganizowanym cyfrowo regionem w kraju. Jako jedyni zbudowaliśmy własną sieć cyfryzacyjną opartą o struktury Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej. Oddaliśmy do użytku około 40 wież, na których jest posadowiona infrastruktura umożliwiająca pokrycie cyfrowych białych plam w naszym województwie. Warto dodać, że korzysta z nich także państwowy system ratowniczy – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej przygotowujemy między innymi projekt edukacyjny dotyczący naszych parków krajobrazowych, kierowany do młodzieży z całego regionu oraz do przedsiębiorców. Będziemy mówili o ekologii, zachęcali do odwiedzania miejsc, w których możemy się spotkać z przyrodą oraz uczyli, jak o nią dbać – tłumaczy członek zarządu Aneta Jędrzejewska.

 

– Wśród realizowanych w naszym województwie programów społecznych jest program „Rodzina w centrum”, adresowany do osób, którzy potrzebują wsparcia oraz pomocy prawnej, psychologicznej i organizacyjnej. Jestem także dumny z programu budowy domów dziecka nowego typu: 14-osobowych, z dwuosobowymi pokojami, w których dzieci mieszkają w warunkach zbliżonych do domowych – mówi członek zarządu Sławomir Kopyść.

 

Podsumowanie działań zarządu województwa

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lutego 2017 r.

 

101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras101. posiedzenie zarządu województwa z udziałem dziennikarzy, fot. Mikołaj Kuras