Aktualności

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Start inwestycji w pałacu Dąmbskich

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przystępuje do remontu swojej siedziby w pałacu Dąmbskich w kompleksie toruńskiej starówki. W środę (10 stycznia) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się uroczyste przekazanie obiektu wybranemu w przetargu wykonawcy robót, którym jest konsorcjum dwóch kujawsko-pomorskich firm budowlanych.

 

Barokowy pałac Dąmbskich zostanie pieczołowicie wyremontowany kosztem 15,5 miliona złotych. Poza remontem konserwatorskim prace obejmą także aranżację sal i montaż nowego wyposażenia sceny, z podnoszonymi podestami i przesuwanymi ścianami.

 

– Wspaniała elewacja budynku zostanie oczywiście zachowana, za to wnętrza zostaną gruntownie przebudowane. Zasadniczym elementem będzie sala teatralna o wysokości dwóch kondygnacji z widownią na 150-200 miejsc. Gotyckie piwnice zostaną zaadaptowane na potrzeby klubu jazzowego. Inne przestrzenie, w tym znana wszystkim sala barokowa, nadal będą pełnić funkcje reprezentacyjne. Będziemy tu przyjmować ważnych gości, myślimy też o ulokowaniu tu przyszłego muzeum regionu – wyjaśniał gospodarz województwa podczas spotkania z dziennikarzami.

   

Przedsięwzięcie jest finansowane z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach większego projektu obejmującego remonty konserwatorskie kilku zabytkowych obiektów oraz przedsięwzięcia rewitalizacyjne w przestrzeni publicznej historycznego centrum Torunia. Liderem tego projektu – łączna wartość przekracza 71 milionów złotych – jest samorząd miasta; partnerzy to, oprócz Impresaryjnego, toruńskie parafie, trzy katolickie i jedna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz toruńska Fundacja Tumult. Dotacja z POIiŚ na inwestycję Teatru Muzycznego to blisko 11 milionów złotych, resztę pokryją środki własne placówki. Scena, która na czas remontu przeniosła się do wynajętego od Tumultu budynku dawnego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim, powinna móc wrócić do siebie przed końcem roku.

 

Wybranym w przetargu wykonawcą robót jest konsorcjum budowlane złożone z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Mega z Inowrocławia i spółki Bud-Eko z Torunia.  Zakończenie prac późną jesienią.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 stycznia 2018 r.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPKujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPKujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPKujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPKujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPKujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny rozpoczyna inwestycję w pałacu Dąmbskich, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP