Aktualności

Orkiestrę symfoniczną FP podczas piątkowego koncertu poprowadzi Kai Bumann, fot. Tymon Markowski
Orkiestrę symfoniczną FP podczas piątkowego koncertu poprowadzi Kai Bumann, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Wernisaże wystaw w toruńskich Galerii Wozownia i Centrum Sztuki Współczesnej, koncert w Filharmonii Pomorskiej oraz oprowadzanie po wystawie „Przewodnik po Bożym Narodzeniu” w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Wernisaż trzech wystaw proponuje w piątek (12 stycznia) Galeria Wozownia. W pierwszej obrazy i obiekty autorstwa Sonii Rammer, prezentowane podczas ekspozycji „Patchwork”, zostały zainspirowane przez fotografie ukazujące stłoczonych uchodźców, wyglądających z daleka niczym kolorowa plama przypominająca patchwork. Fotografie prasowe uchodźców zainspirowały także Dawida Marszewskiego, autora wystawy malarskiej „Security”. Z kolej podczas ekspozycji „Fragmenty wertykalne” zobaczymy obrazy Urszuli Ślusarczyk, w których autorka w ramach procesu twórczego próbuje połączyć element racjonalny z duchowym. Więcej na stronie galerii.

 

W piątek (12 stycznia) na koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zaprasza Filharmonia Pomorska. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz pianistka Katarzyna Gołofit, laureatka II nagrody ubiegłorocznego XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt. W programie utwory Moniuszki i Chopina. Więcej na stronie filharmonii.

 

Zdjęcia nagrodzone podczas ubiegłorocznego konkursu fotograficznego World Press Photo będzie można oglądać od soboty (13 stycznia) w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. World Press Photo najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej na świecie. W 2017 roku miała miejsce jego 60. odsłona, która jak zawsze przyciągnęła rzeszę twórców – napłynęło ponad 80 tys. zdjęć, zgłoszonych przez 5034 fotografów ze 125 krajów świata. Jury nagrodziło 45 fotografów z 25 krajów. Nagrody przyznawane były w 8 kategoriach. Więcej na stronie CSW.

 

W niedzielę (14 stycznia) w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”. Tym razem po wystawie „Przewodnik po Bożym Narodzeniu” oprowadzi komisarz wystawy – Dorota Kalinowska. Spotkanie będzie okazją do poznania genezy wszystkich tematów, zjawisk i zwyczajów związanych z zimowymi świętami, zarówno w polskiej kulturze, jak i światowej. Więcej na stronie muzeum.

 

Galeria Wozownia, Filharmonia Pomorska i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 stycznia 2018 r.