Aktualności

Karnawałowe bale kostiumowe nie mogą odbyć się bez wymyślnych strojów. Te można wypożyczać w kostiumerni działającej w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk
Karnawałowe bale kostiumowe nie mogą odbyć się bez wymyślnych strojów. Te można wypożyczać w kostiumerni działającej w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk

Polecamy na karnawał

Trwający karnawał to okres muzyki i tańca. W tym czasie na wyjątkowe koncerty, spektakle i bale zapraszają wojewódzkie instytucje kultury. 

 

 

Dwa karnawałowe koncerty przygotowała Filharmonia Pomorska. Pierwszy z nich odbędzie się 26 stycznia, kiedy to w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcja Mariusza Smolija oraz sopranistki Jolanty Wagner zabrzmią największe przeboje Broadwayu. Z kolei 9 lutego bydgoskich filharmoników poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi. W programie Uwertura koncertowa „Karnawał rzymski” Berlioza, „Carnevale di Venezia” Giulio Briccialdiego, „Lo! Here the Gentle Lark” Henry’ego  Rowleya Bishopa oraz „Fantasie Brillante” na tematy z opery „Carmen” Bizeta Françoisa Borne’a. podczas koncertu partie fletu wykona Mario Carbotta. Więcej informacji o programie na stronie filharmonii.

 

W Operze Nova nie zabraknie baletu i musicalu. We wtorek (23 styczni)a widzowie zobaczą „Dziadka do orzechów” z muzyką Czajkowskiego oraz librettem Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Choreografię do bydgoskiego spektaklu stworzył wybitny tancerz Paul Chalmer. Na koniec karnawału (8-11 lutego) opera zaprosi na jeden z najsłynniejszych musicali „My fair lady” z niezapomnianymi utworami „Jeden mały szczęścia łut”, „Przetańczyć całą noc”, „Tę ulicę znam”. Więcej na stronie opery.

 

Na karnawałowy bal walentynkowy zaprasza 10 lutego Pałac Lubostroń. Imprezę poprowadzi dj Arek Wejer. Nie zabraknie smacznego jedzenia wyjątkowe zabawy. Koszt od pary to 300 zł. więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w okresie karnawału zaprasza na zajęcia edukacyjne. Oferta jest skierowana do grup przedszkolnych (dzieci powyżej 5 lat), uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania: Czy uniwersalne jest nadal powiedzenie „Gdzie koza chodzi, tam żytko się rodzi…?”. Czym charakteryzują się żywe do dziś na Kujawach zwyczaje zapustne? Jakie postaci maszerują przez kujawskie wsie w ostatnie dni karnawału? Czy zwyczaj ewoluował przez lata? Warsztaty będą odbywać się do 16 stycznia do 13 lutego, od wtorku do czwartku. Więcej na stronie muzeum .

 

Karnawałowe bale kostiumowe nie mogą się odbyć bez wymyślnych strojów. Te można wypożyczać w kostiumerni Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Do wyboru jest w sumie pięćset kreacji dla dzieci i dorosłych, w tym stroje bajkowe, szlacheckie i ludowe. W okresie karnawału kostiumernia w czwartki i piątki jest otwarta dłużej od 7.30 do 17.30. Więcej na stronie WOAK-U.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 stycznia 2018 r.

Osytatnia aktualizacja: 22 stycznia 2018 r.