Aktualności

Doroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w Toruniu
Doroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w Toruniu

Spotkanie z bohaterami Sierpnia

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w miniony piątek (28 sierpnia) w tradycyjnym spotkaniu z działaczami przedsierpniowej opozycji demokratycznej w Przysieku. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę solidarnościowego zrywu z 1980 roku, który rozpoczął polską drogę do demokracji i zjednoczonej Europy. Jutro i pojutrze (3 i 4 września) w Bydgoszczy dwie interesujące konferencje na temat fenomenu Solidarności, które odbędą się w Urzędzie Wojewódzkim, a w niedzielę (6 września) we Włocławku msza w intencji realizacji ducha porozumień sierpniowych (szczegóły w programie obchodów).

– Często zapominamy o tym, jak wiele zawdzięczamy bohaterom tamtego czasu. I o tym, że sporo jest jeszcze do zrobienia, by ideały Sierpnia 80 zostały w pełni urzeczywistnione. Mam na myśli życie publiczne i sferę społeczną, a także, w jakiejś mierze, ochronę praw pracowniczych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z rąk gospodarza regionu odebrali:

  • Marek Ceraficki (Złoty Medal w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość i prawa człowieka)
  • Krystyna Cieślak (Złoty Medal w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość i prawa człowieka)
  • Grzegorz Czołgowski (Złoty Medal w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość i prawa człowieka)
  • Janusz Kmieć (Srebrny Medal w uznaniu zasług na rzecz województwa i jego mieszkańców)
  • Krzysztof Narloch (Srebrny Medal w uznaniu zasług na rzecz województwa i jego mieszkańców)
  • Leszek Szmytkowski (Srebrny Medal w uznaniu zasług na rzecz województwa i jego mieszkańców).

Współgospodarzami spotkania, które otwierało kujawsko-pomorskie obchody 40. rocznicy Sierpnia 80, były regionalne władze związku zawodowego Solidarność, a także przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, wicemarszałek Senatu VIII kadencji Jan Wyrowiński. Uczestniczyli w nim także minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicewojewoda Józef Ramlau oraz radny województwa Przemysław Przybylski. Zebrani złożyli wieniec pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

28 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 września 2020 r.

Doroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w ToruniuDoroczne spotkanie z bohaterami Sierpnia'80 w Przysieku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP w Toruniu