Aktualności

96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba
96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba

Włocławek stolicą lekkiej atletyki

Od piątku (28 sierpnia) do niedzieli (30 sierpnia) we Włocławku odbywały się Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce z udziałem plejady gwiazd Królowej Sportu. Na starcie mogliśmy zobaczyć reprezentantów Kujaw i Pomorza: Igę Baumgart-Witan, Marcina Lewandowskiego i Pawła Wojciechowskiego.

 

– W tym roku mamy triadę wielkich imprez lekkoatletycznych, które wspieramy finansowo: Mityng Halowy Copernicus Cup w Toruniu z rekordem świata Mondo Duplantisa w skoku o tyczce; kilka dni temu odbyła się druga edycja Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, a przed nami 96. Mistrzostwa Polski seniorów we Włocławku. Samorząd województwa wspiera również adeptów lekkoatletyki. Tylko w tym roku na organizację imprez sportowych, program dla uczniów podstawówek „Lekkoatletyka dla każdego”, szkolenia w klubach i stypendia sportowe przeznaczyliśmy blisko milion złotych – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Włocławek po raz pierwszy gościł najważniejszy lekkoatletyczny czempionat. Po Bydgoszczy i Toruniu, to właśnie stolica Kujaw stała się miejscem sportowych zmagań seniorów polskiej lekkiej atletyki.

 

Na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Leśnej 53A o medale i tytuły mistrzowskie rywalizowało pół tysiąca lekkoatletów z kilkudziesięciu klubów. W tym gronie nie zabrakło medalistek i medalistów mistrzostw świata i Europy. Na starcie biegu na 400 metrów zobaczyliśmy „Aniołki Matusińskiego” – Justynę Święty-Ersetic, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Patrycję Wiciszkiewicz, Igę Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz). W biegach na 800 i 1500 metrów udział wzięli Adam Kszczot i Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz), który podczas II Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy ustanowił rekord Polski na 2000 metrów wynikiem 4:57,09. W skoku o tyczce rywalizowali Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz) i Robert Sobera.

 

W pchnięciu kulą zobaczyliśmy Mistrza Europy z Berlina Michała Haratyka (ostatni wynik: 21.88 metra). W rzucie młotem o zwycięstwo walczyli Wojciech Nowicki (80.09 meta w tym sezonie) i kilkukrotny mistrz świata Paweł Fajdek. W rywalizacji pań udział wzięły Malwina Kopron, Katarzyna Furmanek i Joanna Fiodorow.

 

Gospodarze z LKS Vectra Włocławek szczególnie liczyli na dobry start Klaudii Kazimierskiej. Utalentowana juniorka, medalistka Mistrzostw Europy do lat 18, rywalizowała z utytułowaną Sofią Ennaoui.

 

Organizatorzy mistrzostw zadbali o bezpieczeństwo uczestników. Na stadionie ustawiono m.in. specjalne bramki z systemem do dezynfekcji oraz komora dezynfekująca. Kibice zajmowali miejsca na stadionie z zachowaniem wymaganego dystansu.

 

Więcej informacji o mistrzostwach na www.wloclawek2020.pl

 

Departament Sportu i Turystyki oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2020 r.

 

96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba96. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba