Aktualności

Parada teatralna, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Parada teatralna, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Spotkania z teatrami lalek

W piątek (2 października) rozpoczął się w Toruniu XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W ramach imprezy przez najbliższy tydzień w Teatrze „Baj Pomorski”, Rynku Nowomiejskim i Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się kilkanaście spektakli, koncerty i liczne warsztaty. Imprezę wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Festiwal zainaugurowała prezentacja spektakli podczas XII Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych. W sobotę (3 października) z Rynku Staromiejskiego ruszył pochód teatralny, po którym oficjalnie otworzono tegoroczne „Spotkania”. Pierwszym festiwalowym spektaklem był „Szczurołap” w wykonaniu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach.

 

Podczas wydarzenia prezentują się teatry z całego kraju, a także z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Rosji i Włoch. Twórcy pokazują bogactwo i różnorodność sztuki animacji przez eksperymenty i poszukiwania artystyczne z pogranicza teatru, plastyki, muzyki, multimediów i tańca. Oprócz spektakli przeznaczonych dla dzieci, prezentowane są także inscenizacje realizowane z myślą o młodzieży i dorosłych.

 

Festiwalowe propozycje to zarówno interpretacje klasycznych tytułów, jak „Calineczka”, Czarodziejski flet”, „Mistrz i Małgorzata”, „Ślub” i „Dzieci z Bullerbyn”, a także spektakle prezentujące współczesną dramaturgię dla dzieci: „Gdzie jest Lailonia”, „A niech to gęś kopnie!”, „Rydygier – mój przyjaciel wampir”.

 

Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi znajdują się także:  przegląd najważniejszych osiągnięć ze świata animacji Akcja.Animacja, projekt edukacyjny „Tanie w Teatrze – Teatr w Tańcu”, którego celem jest pokazanie tej aktywności jako sztuki, performatywne czytanie współczesnej dramaturgii dla młodzieży, a także koncerty i warsztaty

 

 

Więcej informacji i program na stronie: www.bajpomorski.art.pl. Festiwal potrwa do 10 października

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

30 września 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 października 2015 r.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl