Aktualności

Wyremontowany wał przeciwpowodziowy Łęgnowo-Otorowo, fot. Tymon Markowski
Wyremontowany wał przeciwpowodziowy Łęgnowo-Otorowo, fot. Tymon Markowski

Solec Kujawski chroniony przed powodzią

Zakończyła się modernizacja wału przeciwpowodziowego Łęgnowo-Otorowo, Był to drugi etap umocnienia obwałowania, chroniącego przed zalaniem przez Wisłę tereny położone w gminie Solec Kujawski. Uroczyste zakończenie inwestycji odbyło się 28 lutego w Oddziale Rejonowym Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Bydgoszczy. Wartość inwestycji to ponad 640 tysięcy złotych.

 

Przebudowa objęła ostatni odcinek wału przeciwpowodziowego i objęła między innymi jego umocnienie i uszczelnienie. Wyremontowano przejazd wałowy i wykonano pas technologiczny na koronie wału. Zamontowano tam również szlaban wjazdowy, zabezpieczający przed samowolnym przejazdem przez wał i ustawiono nowy słupek kilometrażowy. Była to kontynuacja prac przeprowadzonych w ubiegłym roku, które pozwoliły na oddanie do użytku łącznie ponad kilometra zmodernizowanego wału.

 

Inwestycję przeprowadził marszałkowski Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. Jednym z realizowanych przez tę jednostkę zadań jest właśnie utrzymanie i modernizacja infrastruktury przeciwpowodziowej. Więcej o pracy tej instytucji tutaj.

W styczniu tego roku Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zakończył inną istotną dla bezpieczeństwa regionu inwestycję – wieloetapową przebudowę wału przeciwpowodziowego Niziny Ciechocińskiej, chroniącego przed zalewaniem wodami Wisły przede wszystkim nasz najbardziej znany kurort. Koszt prac wyniósł blisko 40 milionów złotych, zmodernizowano ponad 12 kilometrów wału. Więcej na ten temat tutaj.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego     

 

28 lutego 2017 r.