Aktualności

Rozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard Wszołek
Rozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard Wszołek

Siedem dekad UTP

W środę (7 października) wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

 

Obchody siedemdziesiątej rocznicy istnienia uniwersytetu rozpoczęły się od przekazania insygniów rektorskich nowemu rektorowi prof. Markowi Adamskiemu przez ustępującego rektora prof. Tomasza Topolińskiego. Wykład inauguracyjny „Sztuczna inteligencja: wybrane zastosowania i aktualne wyzwania” wygłosił prof. Michał Choraś.

 

Najstarsza wyższa uczelnia w Bydgoszczy powstała w 1951 roku, jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska. W 1964 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Inżynierską. Dziesięć lat później  uczelnia zyskała miano  Akademii Techniczno-Rolniczej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. W 2006 roku akademia została przemianowana na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.

 

Na siedmiu wydziałach, w jednostkach międzywydziałowych oraz w administracji zatrudnionych uczelnia zatrudnia pół tysiąca nauczycieli akademickich, wśród nich 147 profesorów i 307 doktorów. Szkołę wyższą opuściło ponad 60 tys. absolwentów. Najbardziej znani to projektant stadionu olimpijskiego w Sydney mgr inż. Edmund Obiała oraz kryptolog prof. Józef Pieprzyk.

 

Część uczelni w regionie rozpoczęła już zajęcia.

 

Nowy rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzeja Sokala odebrał z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego, przyznany uczelni marszałkowski medal wybity z okazji stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy.

 

6 października na inauguracji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy gościł wybitny pianista, absolwent uczelni i Honorowy obywatel województwa kujawsko-pomorskiego Rafał Blechacz.

 

Dzień później (7 października)  Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku rozpoczęła zajęcia. W wydarzeniach wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 października 2020r.

 

Rozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard WszołekRozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard WszołekRozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard WszołekRozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard Wszołek