Aktualności

Ubiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Ubiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Uhonorowaliśmy muzyków

Skrzypek, flecistka, chórzysta, baletnica, altowiolista, wykładowcy akademiccy, pracownicy i dyrektorzy instytucji kultury, w których muzyka gości na co dzień – łącznie trzynaścioro osób zostało w tym roku uhonorowanych nagrodami pieniężnymi zarządu województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie 1 października od 1975 roku. To święto wszystkich muzyków i osób związanych z instytucjami muzycznymi, dzień, w którym przypominamy, jak ważną rolę odgrywa muzyka w naszej kulturze i życiu codziennym.

 

– Coroczne święto jest znakomitą okazją by uhonorować artystów i innych przedstawicieli niezauważalnego na co dzień świata dźwięków, brzmień i melodii. Choć w tym roku z wyróżnionymi muzykami nie spotkaliśmy się osobiście, chcemy, by wiedzieli, że o nich pamiętamy i dziękujemy za wkład w rozwój tej dziedziny sztuki w naszym regionie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest organem prowadzącym dla 15 różnych instytucji kultury. Cztery z nich – Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu z muzyką związane są na stałe. Dyrektorzy tych jednostek, a także dyrektorzy innych instytucji muzycznych z regionu proponują swoich pracowników do nagród zarządu województwa. W tym roku wyróżnienia (o wartości 3 tysięcy złotych) odebrali:

 

 • Marcin Mierzwa – chórzysta Opery Nova w Bydgoszczy
 • Wojciech Górecki – skrzypek Opery Nova w Bydgoszczy
 • Olessia Denissova – baletnica Opery Nova w Bydgoszczy
 • Adam Zgoda – zastępca kierownika pracowni krawieckiej Opery Nova w Bydgoszczy
 • Zbigniew Milewski – altowiolista Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
 • Jarosław Pawłowski – skrzypek Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
 • Beata Bobińska – pracownik administracji Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
 • Iwona Chmara – pracownik sekretariatu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
 • profesor Jerzy Kaszuba – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
 • profesor Hanna Michalak – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
 • Agata Głodek – flecistka Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
 • Aleksandra Pilarska – skrzypaczka Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
 • profesor Anna Janosz – dyrektor Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

 

Ze względu na epidemię Covid-19 tegoroczna uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.  Ubiegłoroczną ceremonię uświetnił koncert w Filharmonii Pomorskiej. Zabrzmiała monumentalna Bachowska Pasja według św. Mateusza, uznawana za arcydzieło muzyki sakralnej wszech czasów. Więcej informacji i lista laureatów tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa  Urzędu Marszałkowskiego

 

9 października 2020 r.

 

Ubiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUbiegłoroczna gala rozdania nagród z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP