Aktualności

E-lekcja języka angielskiego prowadzona przez Macieja Doksę, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
E-lekcja języka angielskiego prowadzona przez Macieja Doksę, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Popołudnia z e-Szkołą

Czym była Wiosna Ludów? Jaką funkcję pełni przymiotnik, a jaką okolicznik? Co kryje się pod pojęciem replikacji DNA? Jak obliczyć pole powierzchni figur płaskich? Jaki zakres wiedzy obowiązuje na egzaminie maturalnym z matematyki? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy w tym tygodniu na zajęciach online w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Na popularnonaukowe spotkania zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę na tematy znane ze szkolnych lekcji i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

– Po wakacjach uczniowie powrócili do szkół, więc formuła naszej e-Szkoły musiała ulec zmianie. Wszystkim naszym sympatykom proponujemy popołudniowe zajęcia pozalekcyjne i uzupełniające wiedzę zdobywaną w szkole. W naszym planie lekcji znajdą się nie tylko zajęcia z języka polskiego, matematyki, chemii, historii, biologii, języka angielskiego, ale też spotkania z katechetą i zajęcia powtórkowe, które będą pomocą w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty i matury – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W programie dzisiejszych (15 października) zajęć m.in. spotkanie z księdzem Dawidem Wasilewskim, który mówić będzie o dojrzałości i kształtowaniu się osobowości młodych ludzi. Zapraszamy też na lekcje matematyki. Tematem zajęć będą działa na ułamkach i pola powierzchni figur płaskich. Na lekcji biologii poznamy podstawy genetyki i dziedziczenia cech. Dzień zakończą zajęcia z chemii poświęcone wzorom i nazwom soli.

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia (16 października) proponujemy lekcję fizyki, której tematem będą skale wszechświata oraz zajęcia z gramatyki języka angielskiego i niemieckiego.

 

Polecamy także poniedziałkowe (12 października) zajęcia z języka polskiego. Tematem był motyw budowania tożsamości w tekstach kultury. Uczniowie, którym gramatyka języka polskiego sprawia nie lada problemy, dowiedzieli się też czym jest przymiotnik i jaką pełni funkcję. Na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie mówiliśmy o socjalizacji, a na zakończenie usłyszeliśmy o narodowych zrywach rewolucyjnych, jakie miały miejsce w Europie w połowie XIX wieku.

 

Podczas wtorkowych (13 października) lekcji języka angielskiego uczniowie poznali słownictwo, które z pewnością będzie przydatne podczas wizyty u lekarza za granicą. Nauczyli się mówić o chorobach i ich objawach. Na zajęciach z historii dowiedzieli się, jak kongres wiedeński wpłynął na sytuację na ziemiach polskich. Maturzystom mogli obejrzeć lekcję matematyki, podczas której omawiane były pojawiające się na teście zadania otwarte.

 

Twórczość Jana Kochanowskiego i style wypowiedzi to tematy wczorajszych (14 października) lekcji języka polskiego. Zachęcamy do obejrzenia zajęć z fizyki, podczas których dowiemy się, czym jest kinematyka. Omawiane były także zadania maturalne z geografii. Ich tematem była działalność erozyjna i akumulacyjna lądolodów. Na zakończenie – ciekawa lekcja biologii poświęconą replikacji (powielania) DNA.

 

 

Lekcje można oglądać na czterech kanałach:

 

Wszystkie zajęcia są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można je oglądać także poza godzinami emisji.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

12 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 października 2020 r.