Aktualności

Nowo wybrany zarząd województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Nowo wybrany zarząd województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki ponownie na czele zarządu województwa

Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa.   Zdjęcia do pobrania

 

– Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować dotychczasową politykę samorządu województwa, rozwijając te obszary, które tego wymagają – powiedział marszałek Piotr Całbecki w pierwszym po wyborze oficjalnym wystąpieniu przed sejmikiem województwa. – Poziomem naszej debaty  [podczas wyborów składu zarządu województwa] pokazaliśmy, jak powinien wyglądać dialog polityczny w Polsce. Boże chroń Polskę!

 

 

W procedurze wyboru marszałka województwa zgłoszono dwie kandydatury: radnego i urzędującego marszałka województwa Piotra Całbeckiego (koalicja Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi) i radnego Marka Gralika (Prawo i Sprawiedliwość), nauczyciela i nauczyciela akademickiego, wcześniej m.in. wojewódzkiego kuratora oświaty i wieloletniego radnego miejskiego Bydgoszczy. W debacie przed głosowaniem kandydaci odpowiadali na pytania radych dotyczące m.in. przyszłości lotniska w Bydgoszczy i rozwoju pasażerskiego transportu publicznego, rozbudowy Filharmonii Pomorskiej i modernizacji infrastruktury drogowej.

 

Sejmik zatwierdził na stanowiska wicemarszałków województwa rekomendowanych przez marszałka Piotra Całbeckiego Anetę Jędrzejewską (dotychczasową członek zarządu województwa)  i Zbigniewa Ostrowskiego (dotychczasowego wicemarszałka województwa). W zarządzie województwa zasiadają jeszcze  – jako członkowie – Dariusz Kurzawa (w poprzedniej kadencji wicemarszałek województwa, a wcześniej m.in. parlamentarzysta) oraz Marek Wojtkowski (wcześniej m.in. prezydent Włocławka i parlamentarzysta).

 

Podczas sesji sejmik ustanowił 12 komisji stałych i powołał ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Wybrał też swoich delegatów do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP – zostali nimi Jacek Gajewski i Paweł Zgórzyński (oprócz nich z klucza reprezentują województwo w tym gremium przewodnicząca sejmiku i marszałek województwa).

 

Prezydent Torunia w latach 1998-2002 Wojciech Grochowski i prezydent Bydgoszczy w latach 1998-2002 Roman Jasiakiewicz, którzy jako gospodarze swoich miast odpowiadali za przygotowanie pielgrzymki papieża Jana Pawła II w naszym regionie w 1999 roku, zgodnie z przyjętymi uchwałami zostaną odznaczeni Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ceremonia odbędzie się podczas uroczystego posiedzenia sejmiku z okazji Święta Województwa, zaplanowanego na 7 czerwca.

 

Gośćmi posiedzenia byli m.in. wojewoda Michał Sztybel oraz parlamentarzyści i samorządowcy.

 

Zobacz:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2024 r.